Кафедра інфекційних та інвазійних хвороб

Department of Infectious and Invasive Diseases

Викладацький склад

Аспіранти 

Контакти:

Лаборантська: +3(067)140-32-08

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Історія кафедри

 

Кафедру створено в 1983 р. з моменту заснування ветеринарного факультету в Кам’янець-Подільському сільськогосподарському інституті. Першим завідувачем кафедри став широко відомий науковець у сфері мікробіології, вірусології  та імунології, доктор біологічних наук, професор І.Н. Гриценко (1983–1989), який зробив суттєвий внесок у розвиток її матеріально-технічної бази та методичного забезпечення. Надалі кафедру очолював кандидат ветеринарних наук, доцент О. С. Ковальов (1989–1998), який, маючи великий практичний досвід, налагодив досить тісні зв’язки кафедри з виробництвом. На високий методичний і навчальний рівень кафедру підняла її наступний завідувач,  кандидат ветеринарних наук, доцент, відмінник освіти України Т. М. Карчевська (1998–2014).  В подальшому кафедрою керувала доктор  сільськогосподарських  наук, професор Т. М. Супрович (2014–2017), завдяки якій було досягнуто чималих наукових здобутків. Нині кафедрою завідує кандидат біологічних наук, доцент А. Б. Мушинський.

 

Загальна характеристика кафедри

Кафедра інфекційних та інвазійних хвороб є однією з провідних кафедр на факультеті ветеринарної медицини і технологій у тваринництві (випускова кафедра). Вона забезпечує виконання освітньої програми другого рівня вищої освіти магістр та третього (освітньо-наукового) рівня освіти на базі ОКР спеціаліст / на базі ОС магістр за спеціальністю 211 «Ветеринарна медицина» і відповідає за рівень підготовки фахівців, розробку навчальних планів, розробку та забезпечення робочих програм відповідних начальних дисциплін, організацію і керівництво підготовкою курсових робіт, керівництво виробничою практикою, організацію заходів щодо поліпшення якості підготовки випускників та  готує їх до здачі ЄДКІ.

За кафедрою закріплені п'ять навчальних аудиторій з підключенням до мережі Internet і навчально-наукова лабораторія заразної патології та ветеринарно-санітарного контролю. Кожне навчальне приміщення обладнане стендами за профілем дисциплін і необхідними приладами для проведення лабораторно-практичних занять. Кожна дисципліна забезпечена окремим  мультимедійним обладнанням, достатньою кількістю методичної та навчально-методичної літератури.

Навчальна робота

Перелік дисциплін, викладання яких забезпечує кафедра

Ветеринарна епідеміологія

Ветеринарно-санітарна експертиза

Ветеринарно-санітарний контроль безпечності продукції тваринництва

Гігієна продуктів тваринного походження

Глобальна паразитологія

Епізоотологія та інфекційні хвороби тварин

Інвазійні хвороби непродуктивних тварин

Інвазійні хвороби службових собак

Інфекційні хвороби непродуктивних тварин

Інфекційні хвороби службових собак

Паразитологія та інвазійні хвороби тварин 

Превенція хвороб тварин заразної етіології

Транскордонні інфекційні хвороби тварин

Біостатистика

Зоопсихологія і порівняльна психологія з основами анімалогії

Основи ветеринарного бізнесу

 

Навчальні практики проводяться провідними викладачами згідно навчального навантаження. З кожної дисципліни, за якою передбачена практика, створена робоча програма з навчальної практики. Перед початком практики всі здобувачі студенти проходять інструктаж з техніки безпеки і розписуються у журналі техніки безпеки на кафедрі.

Методична робота

Викладачами кафедри підготовлено необхідне навчально-методичне забезпечення дисциплін, розроблено відповідні робочі програми, навчально-методичні комплекси до них та електронні навчальні курси кожної дисципліни для дистанційного навчання на базі платформи Moodle.

На кафедрі активно впроваджується в навчальний процес дистанційна форма навчання та контролю якості знань студентів за допомогою комп'ютерної системи Moodle.

За останні роки НПП кафедри проведена значна методична робота. Викладачами кафедри видано більше 80 навчальних посібників та методичних розробок по виконанню студентами лабораторних, практичних робіт та завдань для індивідуальної і самостійної роботи.

Для покращення якості підготовки спеціалістів  створено філії кафедри на виробництві, зокрема:

  1. Клініка ветеринарної медицини ПФ «Фауна-Сервіс» м. Кам'янець-Подільський
  2. Кам’янець-Подільська районна дільнича державна лікарня ветеринарної медицини.

Наукова робота

При кафедрі діє аспірантура зі спеціальності 211- Ветеринарна медицина. Керівництво науковими дослідженнями здійснює доктор ветеринарних наук Левицька В.А.

Кафедра постійно підтримує зв’язки з рядом навчальних та науково-дослідних закладів України, Польщі, Чехії, Словаччини.

 

Основні напрямки науково-дослідної роботи кафедри базуються на актуальних питаннях в області молекулярної біології, діагностики та лікування хвороб заразної патології. Професорсько-викладацький склад кафедри проводить дослідження з вивчення питань епізоотологічного моніторингу, удосконалення діагностики, лікування та профілактики інфекційних та інвазійних хвороб тварин, у тому числі зоонозів в західному регіоні України. Результати цих досліджень апробуються на науково-теоретичних конференціях науково-педагогічних працівників, аспірантів та науковців різних рівнів. Наукові праці співробітників кафедри неодноразово представлялися на вітчизняних та зарубіжних конференціях і симпозіумах.

 

Співробітники кафедри постійно надають консультативну та практичну допомогу керівникам агропідприємств, фермерам, приватним підприємцям, спеціалістам ветеринарної медицини регіону з  ряду питань утримання, догляду, лікування та профілактики заразних хвороб тварин; комплексного клінічного та лабораторного дослідження продуктивних та дрібних домашніх тварин; складання технологічних схем проведення щеплень та дегельмінтизацій різних видів тварин тощо, систематично виступають на районних та обласних виробничих нарадах та семінарах. За вагомий внесок у підготовку фахівців ветеринарної медицини за поданням Хмельницької райдержадміністрації доцент Т. М. Карчевська нагороджена медаллю «25 років незалежності України» та орденом «За розбудову України».

 

Активну наукову роботу проводять здобувачі під керівництвом викладачів кафедри. Здобувачі щорічно публікуються у збірниках тез міжнародних студентських науково-теоретичних конференцій «Перші наукові кроки» та  «Стан та перспективи виробництва, переробки і використання продукції тваринництва». Функціонує чотири наукових гуртки: «Науковий епізоотологічний гурток», «Новітні технології у забезпеченні безпечності харчових продуктів », «Науковий паразитологічний гурток», «Заразна патологія непродуктивних тварин».

 

Публікації студентів під керівництвом НПП

  1. Ковальчук А.В. Етіологічна структура лептоспірозу великої рогатої худоби в Хмельницькій області/ А.В. Ковальчук //Стан та перспективи виробництва, переробки і використання продукції тваринництва: матеріали Х Міжнародної наукової конференції студентської та учнівської молоді.- Кам’янець-Подільський, 2023. – С171-172.
  2. Свинарчук Б.С. Структура захворювання на сказ тварин в Хмельницькій області/ Б.С. Свинарчук//Стан та перспективи виробництва, переробки і використання продукції тваринництва: матеріали ІХ Міжнародної наукової конференції студентської та учнівської молоді.- Кам’янець-Подільський, 2023. - С.224-225.
  3. Лисюк О. В. Терапевтична ефективність антгельмінтиків за спонтанного аскаридіозу курей / О. В. Лисюк // Перші наукові кроки – 2023: збірник наукових праць Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів та молодих науковців (14 квітня 2023 р., м. Кам’янець-Подільський). – Кам’янець-Подільський, 2023. – С. 184.
  4. Чопик В. А. Вікові особливості поширення гетеракозної інвазії курей / В. А. Чопик // Перші наукові кроки – 2023: збірник наукових праць Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів та молодих науковців (14 квітня 2023 р., м. Кам’янець-Подільський). – Кам’янець-Подільський, 2023. – С. 189.
  5. Колодрубський Н. П. Епізоотологічні аспекти перебігу езофагостомозної інвазії свиней / Н. П. Колодрубський // Стан та перспективи виробництва, переробки і використання продукції тваринництва: матеріали Х міжнародної наукової конференції студентської та учнівської молоді, м. Кам’янець-Подільський, 30 листопада 2023 р. / Подільський ДАТУ; гол. ред. В.В. Іванишин. – Кам’янець-Подільський, 2023. – С. 175-177.
  6. Колодрубський Н. П. Гематологічні показники у свиней за езофагостомозної інвазії / Н. П. Колодрубський // Стан та перспективи виробництва, переробки і використання продукції тваринництва: матеріали Х міжнародної наукової конференції студентської та учнівської молоді, м. Кам’янець-Подільський, 30 листопада 2023 р. / Подільський ДАТУ; гол. ред. В.В. Іванишин. – Кам’янець-Подільський, 2023. – С. 173-175.
  7. Данилко М. С. Сезонні особливості прояву фасціольозу великої рогатої худоби / М. С. Данилко // Стан та перспективи виробництва, переробки і використання продукції тваринництва: матеріали Х міжнародної наукової конференції студентської та учнівської молоді, м. Кам’янець-Подільський, 30 листопада 2023 р. / Подільський ДАТУ; гол. ред. В.В. Іванишин. – Кам’янець-Подільський, 2023. – С. 163-164.
  8. Лисюк О. В. Вплив аскаридіозної інвазії на морфологічні показники крові курей / О. В. Лисюк // Стан та перспективи виробництва, переробки і використання продукції тваринництва: матеріали Х міжнародної наукової конференції студентської та учнівської молоді, м. Кам’янець-Подільський, 30 листопада 2023 р. / Подільський ДАТУ; гол. ред. В.В. Іванишин. – Кам’янець-Подільський, 2023. – С. 189-191.
  9. Чопик В. А. Деякі патогенетичні особливості перебігу гетеракозної інвазії в курей / В. А. Чопик // Стан та перспективи виробництва, переробки і використання продукції тваринництва: матеріали Х міжнародної наукової конференції студентської та учнівської молоді, м. Кам’янець-Подільський, 30 листопада 2023 р. / Подільський ДАТУ; гол. ред. В.В. Іванишин. – Кам’янець-Подільський, 2023. – С. 233-235.
  10. Чопик В. А. Терапевтична ефективність антгельмінтних препаратів за гетеракозу курей / В. А. Чопик // Стан та перспективи виробництва, переробки і використання продукції тваринництва: матеріали Х міжнародної наукової конференції студентської та учнівської молоді, м. Кам’янець-Подільський, 30 листопада 2023 р. / Подільський ДАТУ; гол. ред. В.В. Іванишин. – Кам’янець-Подільський, 2023. – С. 235-237.
  11. Порозов О. Клінічний прояв диктіокаульозу великої рогатої худоби в умовах Поділля / О. Порозов // Стан та перспективи виробництва, переробки і використання продукції тваринництва: матеріали Х міжнародної наукової конференції студентської та учнівської молоді, м. Кам’янець-Подільський, 30 листопада 2023 р. / Подільський ДАТУ; гол. ред. В.В. Іванишин. – Кам’янець-Подільський, 2023. – С. 220-222.
  12. Лісовський М. Видовий склад еймерій серед кролів в умовах Поділля / М. Лісовський // Стан та перспективи виробництва, переробки і використання продукції тваринництва: матеріали Х міжнародної наукової конференції студентської та учнівської молоді, м. Кам’янець-Подільський, 30 листопада 2023 р. / Подільський ДАТУ; гол. ред. В.В. Іванишин. – Кам’янець-Подільський, 2023. – С. 195-197.
  13. Перхалюк Т. Поширення гельмінтозів курей в деяких фермерських господарствах Кам’янець-Подільського району / Т. Перхалюк // Стан та перспективи виробництва, переробки і використання продукції тваринництва: матеріали Х міжнародної наукової конференції студентської та учнівської молоді, м. Кам’янець-Подільський, 30 листопада 2023 р. / Подільський ДАТУ; гол. ред. В.В. Іванишин. – Кам’янець-Подільський, 2023. – С. 215-216.
  14. Сливчук В. Д. Профілактика та лікування аскарозу свиней в господарствах. / В.Д. Сливчук // Стан та перспективи виробництва, переробки і використання продукції тваринництва: матеріали Х міжнародної наукової конференції студентської та учнівської молоді, м. Кам’янець-Подільський, 30 листопада 2023р. – С. 228-230.
  15. Ломніцкий В.С. Лікувально-профілактичні заходи при аскаридіозі курей. / В.С. Ломніцкий //  Стан та перспективи виробництва, переробки і використання продукції тваринництва: матеріали Х міжнародної наукової конференції студентської та учнівської молоді, м. Кам’янець-Подільський, 30 листопада 2023р. – С.199-201.
  16. Микицей Н.В. Профілактика вірусних хвороб тварин/ Н.В.Микицей //  Стан та перспективи виробництва, переробки і використання продукції тваринництва: матеріали Х міжнародної наукової конференції студентської та учнівської молоді, м. Кам’янець-Подільський, 30 листопада 2023р. – С.205-207.
  17. Павлів Л.О. Етіологія, клініко-епізоотологічні дані та патологоанатомічні зміни при парагрипі-3 молодняку великої рогатої худоби. /  Л.О. Павлів   //  Стан та перспективи виробництва, переробки і використання продукції тваринництва: матеріали Х міжнародної наукової конференції студентської та учнівської молоді, м. Кам’янець-Подільський, 30 листопада 2023р.- С.201-203.
  18. Мельник Б.С. Лабораторна діагностика та профілактика парагрипу -3. /  Б.С. Мельник //  Стан та перспективи виробництва, переробки і використання продукції тваринництва: матеріали Х міжнародної наукової конференції студентської та учнівської молоді, м. Кам’янець-Подільський, 30 листопада 2023р.- С.203-205.

 

Виховна робота

Основні напрямки роботи співробітників кафедри в плані виховних заходів є:

  • виховання високорозвиненої особистості в дусі українського патріотизму і поваги до Конституції України в умовах розвитку української державності;
  • підвищення духовного та культурно-освітнього рівня студентської молоді;
  • реалізація заходів щодо дотримання студентами законодавства України, морально-етичних норм поведінки як в університеті, так і за його межами, дбайливого ставлення до майна Університету;
  • проведення профорієнтаційної роботи шляхом здійснення різноманітних заходів для учнівської молоді з метою популяризації спеціальностей кафедри, залучення майбутніх абітурієнтів до підготовки до вступу і подальшого навчання в університеті;

Куратори  студентських груп регулярно проводять виховні години, різноманітні заходи, екскурсії, зустрічі тощо.

Кураторами студентських груп  є доценти: Просяний С.Б., Карчевська Т.М., асистент Бетлінська Т.В.