Патентно-ліцензійна і винахідницька робота

патентний повірений

: (03849)-6-83-89
: +38 096 341 10 80

Патентно-ліцензійна робота - цілеспрямована діяльність, що здійснюється у вищих навчальних закладах, установах, організаціях та підприємствах України щодо стимулювання створення та освоєння принципово нових об'єктів техніки з урахуванням останніх досягнень винахідницької думки, здійснення ліцензійних операцій, а також із захисту державних інтересів в галузі винахідництва. За своїм характером є невід'ємною частиною науково-дослідних робіт.

Винахідницька робота - науково-дослідна діяльність із створення технологічних (технічних) рішень, що відповідають умовам патентоспроможності, а також цілеспрямована діяльність, що здійснюється у вищих навчальних закладах, установах, організаціях України щодо стимулювання створення та освоєння принципово нових об'єктів техніки з урахуванням останніх досягнень винахідництва, а також із захисту державних інтересів і прав авторів при патентуванні та використанні службових винаходів.

Раціоналізаторська робота - діяльність із створення технологічних (технічних) рішень, що є новими і корисними для вищих навчальних закладів, установ, організацій та підприємств України, а також цілеспрямована діяльність, що здійснюється у навчальних закладах, установах, організаціях та підприємствах України щодо стимулювання створення та освоєння раціоналізаторських пропозицій та захисту прав раціоналізаторів при використанні їх пропозицій.

Основними завданнями є: розвиток інноваційної діяльності з метою створення наукоємної, науково-технічної продукції, конкурентоспроможних зразків нової техніки, об'єктів авторського права; забезпечення захисту інтелектуальної власності та авторських прав науковців університету; забезпечення належного виконання законодавства України у сфері інтелектуальної власності.

Основними функціями є:

• створення необхідних умов для розвитку винахідництва та патентно-ліцензійної діяльності в університеті;
  • проведення патентних досліджень під час виконання науково-дослідних робіт і виявлення об'єктів права інтелектуальної власності;
  • забезпечення своєчасного подання заявок на видачу охоронних документів на винаходи, корисні моделі, промислові зразки, торговельні   марки;
  • забезпечення належних умов для створення об'єктів авторського права;
  • забезпечення державної реєстрації об'єктів авторського права;
  • сприяння реалізації набутих прав та захисту прав винахідників та авторів - працівників університету;
  • створення та освоєння принципово нових об'єктів техніки і технологій  з урахуванням останніх досягнень винахідницької думки;
  • удосконалення існуючих технологій і обладнання, підвищення ефективності їх використання;
  • забезпечення високого науково-технічного рівня результатів науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт, що виконуються в університеті;
  • розпорядження майновими правами на об'єкти інтелектуальної власності, які були створені в університеті;
  • захист прав та інтересів університету як власника майнових прав на твори та на їх використання;
  • накопичення інтелектуальної власності університетом та ефективне використання її для вирішення проблем у різних галузях освіти, науки і техніки;
  • консультування науково-педагогічних працівників (НПП), аспірантів, здобувачів вищої освіти університету з питань оформлення заявок на видачу охоронних документів на об'єкти інтелектуальної власності.
  • надання допомоги  авторам винаходів у веденні листування з Укрпатентом по заявках на передбачувані винаходи (складання  обгрунтованих заперечень у випадках неправомірних відмов у видачі патентів та ін.).
  • надання керівництву університету інформації про патентні, техніко-економічні та інші матеріали для визначення країн можливого патентування.
  • підготовка рекомендацій на патентування об'єктів інтелектуальної власності за кордоном та продаж на них ліцензій для представлення цих рекомендацій у встановленому порядку у Міністерство освіти і науки України.
  • участь в організації роботи кафедр та інших наукових підрозділів університету  у вивченні описів вітчизняних винаходів з метою відбору їх для впровадження або іншого практичного використання.
  • участь у складанні тематичних планів роботи з розділів, які стосуються впровадження або використання в науково-технічних розробках  університету.
  • організація контролю за впровадженням та використанням об'єктів інтелектуальної власності.
  • ведення обліку впроваджених винаходів, а також  винаходів, розробка яких здійснюється в університеті.
  • ведення обліку заявок, що поступили від авторів, на винаходи, корисні моделі, промислові зразки, торговельні марки.
  • планування та проведення виставок досягнень університету у сфері винахідництва та раціоналізації.
  • відбір найбільш перспективних винаходів з метою їх подальшої реалізації, включаючи продаж за кордон та ліцензування.

Кодекси і закони

Господарський кодекс України
Господарський процесуальний кодекс України
Закон України Про ратифікацію Протоколів N 12 та N 14 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод