ЗАСІДАННЯ СТУДЕНТСЬКОГО НАУКОВОГО ГУРТКА «БІОТЕХНОЛОГ»

ЗАСІДАННЯ СТУДЕНТСЬКОГО НАУКОВОГО ГУРТКА «БІОТЕХНОЛОГ»

 

В навчально-науковому інституті харчових технологій відбулося засідання студентського наукового гуртка «Біотехнолог» кафедри технології виробництва і переробки продукції тваринництва.

Останнє десятиліття відзначене потужним наступом біотехнологій, що розробляються з використанням генетично модифікованих організмів (ГМО). Економічно розвинуті країни – такі, як США та країни-члени Євросоюзу – значну частину урядового бюджету спрямовують на розробку і впровадження нових біотехнологій. За прогнозами вчених, наступні десятиліття пройдуть під знаком генно-інженерних технологій.

Міжнародний день дій проти генетично модифікованих продуктів і організмів щорічно проводиться в багатьох країнах світу на весні, починаючи з 2000 року. Головні вимоги цього Дня – право на інформацію, вибір і безпеку, спеціальне маркування всіх ГМО-продуктів та проведення незалежної експертизи. Тому, 14 травня 2024 року доцент кафедри технології виробництва і переробки продукції тваринництва, керівник наукового гуртка «Біотехнолог» Юлія ЄВСТАФІЄВА ознайомила учасників гуртка з історією та сучасними досягненнями щодо генетично модифікованих організмів та впливу їх на організм. Було приділено увагу розвитку виробництва та обігу ГМ-культур в світі, які є топовими та країн, які є імпортерами ГМ агропродукції. Ну і звичайно, особливу увагу звернули на систему контролю ГМ у концентрованих кормах, вартість компонентів та обладнання.

Президент України Володимир Зеленський 12 вересня 2023 року підписав закон про держконтроль за розміщенням на ринку генетично модифікованих організмів і продукції. У ньому дано визначення термінам «генетично модифікований організм», «генетично модифікована продукція», «ГМ-продукція як харчовий продукт», запроваджується державна реєстрація ГМО тощо. Перед ухваленням закону в другому читанні до нього внесли поправки, якими забороняється вирощування та ввезення ГМ-кукурудзи, а також вирощування протягом п’яти років генетично модифікованих цукрових буряків і ріпаку.

У січня 2024 року депутати комітету з питань довкілля Європарламенту підтримали пропозицію про послаблення правила щодо генетично модифікованих рослин, вироблених за допомогою так званих нових геномних технологій (НГТ), що викликало різку критику з боку екологічних груп. Натомість 37 лауреатів Нобелівської премії та інші вчені закликали законодавців ЄС підтримати нові геномні технології та «відкинути темряву антинаукових страшилок».

Зазначається, що чинне законодавство дає захисникам довкілля впевненість у тому, що Євросоюз не перетвориться на вільний простір для транснаціональних агрокорпорацій, які зможуть масово виробляти ГМО та продавати продукцію 450-мільйонному населенню ЄС без детального маркування та попереджень.

Природоохоронна група Greenpeace стверджує, що в разі ухвалення новий закон може загрожувати правам фермерів та споживачів, оскільки він не забезпечує достатнього захисту від забруднення сільськогосподарських культур новими ГМО.

У сусідній  Польщі, з 01 січня 2023 р. набув чинності Закон про заборону використання ГМО-кормів для годівлі тварин.

Суперечки навколо шкоди чи користі щодо генетично модифікованих організмів точаться від самого їхнього створення. Використання ГМО має як плюси, так і мінуси.    

 

Керівник наукового гуртка «Біотехнолог» кафедри технології виробництва і переробки продукції тваринництва Юлія ЄВСТАФІЄВА