Науково-дослідний інститут круп'яних культур ім. О. Алексеєвої

Засновник інституту
доктор сільськогосподарських наук, професор, академік
Олена Семенівна Алексеєва
25.04.1926 - 16.09.2006

 

 
Директор
Бурдига Віталій Миколайович
кандидат сільськогосподарських наук
: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
: (03849) 6-83-79, (097) 942 48 37
 
Завідувач лабораторії селекції та насінництва
Рарок Антон Васильович
кандидат сільськогосподарських наук
 

 

Науково-дослідний інститут круп'яних культур ім. О. Алексеєвої є структурним підрозділом університету.

Створений на базі лабораторії гречки наказом Міністерства сільського господарства Радянського Союзу №266 від 22 серпня 1972 року під керівництвом відомого селекціонера, доктора с.-г., наук, професора Алексеєвої Олени Семенівни, яка практично розробила теоретичні основи і практичні прийоми селекції та насінництва гречки. В 1979 році лабораторія гречки була реорганізована в Проблемну науково-дослідну лабораторію гречки.

В 1987 році, за ініціативою професора Алексеєвої О. С., була створена Тернопільська виробничо-наукова система «Гречка», до якої входило багато аграрних підприємств України і колишнього Радянського Союзу, які займались розмноженням сортів гречки, її насінництвом, запровадженням Подільської гнучкої технології вирощування гречки.

Вже в 1997 році наказом №9 Міністерства сільського господарства і продовольства України від 16.01.1997р. на базі Проблемної науково-дослідної лабораторії гречки було створено Науково-дослідний інститут круп'яних культур, якому в 2014 році присвоєно ім'я засновника професора Алексеєвої О. С.

Структура інституту

  • лабораторія генофонду гречки;
  • лабораторія селекції та насінництва гречки

Основні напрями діяльності інституту

  • інтродукція, збереження та вивчення генофонду гречки з метою створення національного банку зародкової плазми роду Fagopyrum;
  • проведення наукових досліджень з питань генетики, селекції і насінництва гречки;
  • розробка агротехнічних заходів, впровадження їх результатів у виробництво надання ефективної допомоги товаровиробникам в одержані екологічно чистих продуктів в умовах складного екологічного становища;
  • розробка перспективних безвідходних технологій вирощування та переробки гречки та інших польових культур, впровадження наукових розробок у виробництво;
  • розробка конкурентоспроможних технологій вирощування круп'яних культур та впровадження наукомісткої біотехнологічної продукції;
  • реалізація насіння гречки та здійснення авторського нагляду за впровадженням у виробництво сортів та інших закінчених наукових розробок;
  • поєднання наукового і навчального процесів для забезпечення підготовки висококваліфікованих спеціалістів агрономічного профілю.

Основні завдання інституту

  • виконання наукових, науково-дослідних та пошукових робіт для розвитку агропромислового комплексу України;
  • виконання платних робіт згідно із замовленнями підприємств, організацій, установ, а також приватних осіб;
  • розробка науково-обґрунтованих технологій вирощування гречки;
  • проведення регіональних, всеукраїнських та міжнародних конференцій, семінарів, конгресів з актуальних питань створення та поширення сучасних конкурентоспроможних технологій в АПК.

В результаті багаторічних комплексних досліджень колективом інституту сформовано унікальну колекцію світового генофонду гречки. Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2004 року за № 1241 колекцію внесено до державного реєстру наукових об'єктів, що становлять національне надбанні.

Сьогодні колективом виконуються тематичні завдання, що спрямовані на утримання, збереження та розвитку наукового об'єкту «Колекції світового генофонду роду Fagopyrum Mill».

Колекцію генофонду гречки широко використовують в наукових дослідженнях, для створення нових перспективних сортів гречки.

 

Заклад вищої освіти «Подільський державний університет»  отримав свідоцтво про державну реєстрацію нового сорту гречки ПОДІЛЬСЬКА.

Співавторами сорту є кандидати сільськогосподарських наук: Гаврилянчик Р.Ю., Бурдига В.М., Рарок А. В. (заявка № 17008002 від 17. 11. 2017р.)

sert_fagopirum Podilska_1 Podilska_2

 
 

 

 

 

Лабораторія генофонду гречки

Онлайн-каталог сортів гречки

Лабораторія якісних показників продукції рослинництва

 

Адреса Науково-дослідного інституту круп'яних культур ім. О. Алексеєвої
ЗВО «Подільський державний університет»
32316, м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області
вул. Шевченка 12
: (03849)  6-83-79
: (097) 942-48-37