ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ТВАРИН

Вже стало доброю традицією участь доцентів кафедри технології виробництва і переробки продукції тваринництва навчально-наукового інституту харчових технологій Юлії ЄВСТАФІЄВОЇ та Віти Бучковської у проектах організованих Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) як у якості спікерів таr і слухачів.

Традиційно, кожного року 2 жовтня святкують Всесвітній день сільськогосподарських тварин. Вперше цей день був проведений у 1983 році як частина захисної кампанії прав тварин. 2 жовтня обране невипадково, у цей день народився Махатма Ганді – легендарний духовний лідер, правозахисник та борець проти будь-якого насильства і жорстокості. Всесвітньо відомий його вислів: «До всіх живих істот потрібно ставитися однаково, з повагою та гідністю, включаючи тварин усіх видів».

2-3 жовтня 2024 року, Юлія Євстафієва та Віта Бучковська прийняли участь в Онлайн-конференції до Всесвітнього дня сільськогосподарських тварин на тему «Об’єднуючи зусилля задля забезпечення благополуччя сільськогосподарських тварин в Україні». Конференція проводилась за підтримки Швейцарії в межах швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України», що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія), у співпраці з Мінагрополітики та Держпродспоживслужбою. Метою заходу було об’єднати всі залучені сторони та підвищити рівень обізнаності про важливість гармонізації національного законодавства щодо благополуччя сільськогосподарських тварин відповідно до вимог ЄС, впровадження вимог щодо благополуччя тварин під час утримання, умертвіння та транспортування сільськогосподарських тварин та функціонування ефективної державної системи контролю за дотриманням цих вимог задля європейської інтеграції та розвитку міжнародної торгівлі. 

У конференції взяли участь представники Міністерства аграрної політики та продовольства України (Мінагрополітики), Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужби), професійних об’єднань та асоціацій, операторів ринку, освітніх та наукових установ, проєктів міжнародної технічної допомоги (МТД) та інші зацікавлені сторони.

Серед представлених доповідей значну увагу було приділено питанням європейської організаційно-правової бази щодо благополуччя сільськогосподарських тварин; досвіду у впровадженні вимог до благополуччя у тваринництві Данії та Словенії; проблем України на шляху до забезпечення благополуччя сільськогосподарських тварин.

Дякуємо колегам за запрошення. Завжди готові до співпраці.

 

Доценти кафедри технології виробництва і     переробки продукції тваринництва

Віта БУЧКОВСЬКА та Юлія ЄВСТАФІЄВА