Засідання гуртка «МЕРИНОС»

12 березня 2024 року відбулося чергове засідання студентського наукового гуртка кафедри технології виробництва і переробки продукції тваринництва «Меринос» на тему «Вигідне вівчарство і козівництво. Успіх сучасних ферм».

В Україні розводять багато порід овець і кіз, проте ця галузь досі знаходиться на стадії розвитку. Основою для подальшого розвитку вівчарства і козівництва на теренах нашої держави є генетичні ресурси та племінна база. Слід зауважити, що Україна має природно-кліматичні, культурні та споживчі передумови для розвитку такого роду промисловості.

Необхідна кількість поголів'я для прибуткового господарства залежить від типу продукції та ринку збуту. Проте розвиток великих компаній у вівчарстві має потенціал, особливо з огляду на специфіку галузі та можливості експорту. Під час планування господарства для досягнення прибутковості важливо зважати на ринок збуту та тип продукції, яку планується виробляти. Для ремісничих та невеликих підприємств, які спеціалізуються на виробництві м’ясних продуктів, оптимальна кількість овець становить від 300 до 400 голів. У козівництві для виготовлення молочних продуктів рекомендована кількість тварин складає від 100 голів.

Україна має значний потенціал у промисловому розвитку вівчарства та козівництва. Щодо експорту, країна може поставляти баранину, молочні продукти, різні види сиру на міжнародні ринки. Проте наразі експорт фактично призупинено.

Ситуація з вівчарством та козівництвом в Україні значно погіршилася з моменту повномасштабного вторгнення. Підприємства на окупованих територіях були знищені, а доступ до пасовищ обмежений через мінування. Економічна нестабільність у країні призвела до зменшення попиту на продукцію галузі, особливо у преміумсегменті.

За останніми даними, в Україні налічується 941 тис. овець та кіз, що на 14 % менше порівняно з показниками 2022 року. 

Сьогодні є успішні промислові підприємства та родинні ферми з вівчарства та козівництва, але їхня кількість обмежена, оскільки ці напрями тваринництва мають відмінні специфічні цілі. Наприклад, «TROSTYNKA», ФГ «Тетяна 2011» (TM ZINKA), «Бабині кози» (Київська обл.), ТОВ «Колос» (Одеська обл.), «Пані Коза» (Черкаська обл.), ТОВ «Шепард Поділля», ФОП Паляниця А.С., Еко-ферма «Lacon» (Хмельницька обл.) та ін.

У ГС «Вівчарство та козівництво України» зазначають, що планується відновлення державної програми підтримки у розмірі 2000 грн. на голову вівцематки/козематки. Це може стабілізувати ситуацію в галузі та сприяти її подальшому розвитку. Вівчарство та козівництво вимагають уваги та підтримки, але при цьому мають значний потенціал для подальшого розвитку та успішного функціонування на міжнародному ринку.

 

Керівник наукового гуртка «Меринос»

асистент кафедри технології виробництва і

переробки продукції тваринництва

Людмила ПОНЬКО