Пам’яті жертв голодомору: тематична виставка «Україна пам’ятає! Голодомор 1932-1933 років»

Щороку в четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 років. День пам’яті жертв голодоморів у 2023 році припадає на 25 листопада. Цього року ми вдруге вшановуємо жертв сталінського геноциду в умовах повномасштабної війни, яка супроводжується геноцидними діями росії проти українців.

На початку 20 століття Україна пережила три Голодомори: 1921-1923, 1932-1933 та 1946-1947 років. Найбільш трагічним з них виявився голод 1932-1933 років, що організувала радянська влада з метою придушення українського національно-визвольного руху і фізичного знищення частини українських селян. Керівництво Радянського Союзу довгий час приховувало факт смерті українців від штучного голоду. Лише після оголошення незалежності України почалося розслідування масштабів Голодомору, який забрав мільйони життів на території України. Україна пройшла великий шлях у прийнятті та усвідомленні наслідків Голодоморів, розкриття архівів й дослідження цього питання відкрило правду про злодіяння радянської влади як для українців, так і для всього світу. Комуністична влада злочинно замовчувала факт голоду. Жодної офіційної згадки про цю жахливу трагедію не було. Навіть у власному діловому листуванні державні й партійні функціонери, описуючи опухання десятків і сотень тисяч сімей, не згадують голод, а лише «продовольчі труднощі». За оцінками Міжнародної асоціації дослідників Голодомору-геноциду, у 1932-1933 роках від голоду померли 10,5 мільйона українців. Найбільше постраждали Полтавська, Сумська, Харківська, Черкаська, Київська, Житомирська області. На них припадає 52,8% загиблих. Незважаючи на всі заборони та замовчування, українці завжди пам’ятали, як радянська влада голодом намагалась знищити українську націю.

Вперше вшановувати пам’ять жертв голодоморів почали в 1998 році згідно з Указом тодішнього президента України Леоніда Кучми. 28 листопада 2006 року Верховна Рада України ухвалила закон «Про Голодомор 1932-1933 років в Україні», згідно з яким Голодомор був визнаний геноцидом українського народу. Сучасну назву і дату пам’ятного дня визначив президент України Віктор Ющенко в травні 2007 року.

Минуло 90 років від початку Голодомору 1932-1933 років, але російська влада робить спроби знову знищити українську націю, в тому числі голодом. рф вивозить з окупованих територій фактично всі запаси зерна, продуктів харчування, знищує елеватори, зерносховища, агропромислові підприємства, поля. Під час постійних обстрілів й окупації люди фактично помирали від голоду не маючи можливості вийти із своїх осель.

Трагічні події та злочини сьогодення доводять: жива пам’ять надзвичайно важлива; ті, хто чинить злочини проти людства, мають бути засуджені світовою спільнотою, а жертви – вшановані.

 До дня вшанування пам’яті жертв Голодоморів та до низки заходів, приурочених цій трагічній даті, 23 листопада 2023 р. в фойє центрального корпусу Закладу вищої освіти «Подільський державний університет» було організовано книжкову виставку «Україна пам’ятає! Голодомор 1932-1933 років».

ПАМ’ЯТАЄМО. ЄДНАЄМОСЯ. ПЕРЕМОЖЕМО.

Провідний бібліотекар – Людмила ПОСІТКО