Здорова нація формується в процесі виховної роботи: співробітники кафедри НіПМіФ провели виховну годину для мешканців гуртожитків «Культура статевого життя молоді»

Із давніх часів проблеми статевого виховання належали до числа найбільш заплутаних. Статеве виховання – це частина загального виховання людини, але відрізняється більшою невизначеністю через закритість теми. Якщо інші напрями виховання більш-менш чітко виражені і можуть передаватися власним прикладом, а також коригуватися порадами і настановами, то чимало того, що стосується статевого виховання, залишається забороненою темою, навіть термінологія.

Завдання сучасного закладу освіти – закласти основи, розставити деякі загальнозначущі орієнтири, уникаючи безтактності та нав’язливості, не надаючи сфері сексуального виховання надмірно випереджального характеру, але разом із тим з оглядом на особливості віку та характер фізіологічних зрушень у організмі студентів. Щоб допомогти студентам сформувати правильні сімейно-шлюбні відносини і сексуальні орієнтири, необхідне єднання науково-педагогічних працівників, лікарів і, звичайно, психологів.

Останнім часом в Україні спостерігається різке зростання кількості захворювань, переданих статевим шляхом, особливо серед молоді. Через відсутність достовірної інформації багато людей думають, що небезпека зараження під час випадкового статевого акту перебільшена. Реальність свідчить, що необхідно думати про безпеку до, а не після статевого контакту.

З цією метою, 01 листопада 2023 року,  викладачами кафедри нормальної та патологічної морфології і фізіології було проведено виховну годину для мешканців гуртожитків на тему:  «Культура статевого життя молоді». Серед питань, розглянутих під час бесіди були: хвороби, які передаються статевим шляхом (ХПСШ); чоловічі та жіночі методи контрацепції.  Узагальнюючи, можна сказати, що основними завданнями виховної години були:  формування зрілої гармонійної особистості; націленість молоді на створення сім’ї, народження і виховання дітей; збереження (методами виховання і просвіти) репродуктивного здоров’я підлітків; профілактика незапланованої вагітності та інфекцій, що передаються статевим шляхом, ВІЛ; формування у підлітків та молоді здорового способу життя, позитивного ставлення до планування сім’ї та відповідального батьківства.

Лекторка, асистентка кафедри НіПМіФ, Оксана КОВАЛЬОВА, розповіла присутнім, що ранні статеві відносини можуть призводити до низки різноманітних проблем. Окрім безпосередньої загрози життю, що зростає з поширенням епідемії ВІЛ/СНІДу, наслідками ризикованої статевої поведінки молодої людини можуть бути розлади здоров’я, безпліддя, проблеми у статевих стосунках і стосунках в сім’ї. Важливою соціальною проблемою, пов’язаною з раннім початком статевого життя, є підліткова вагітність. Так, народжуваність серед підлітків становила в останні роки близько 2 випадків на 10000 дівчаток до 14 років включно й понад 10 випадків на 1000 – віком 15–17 років включно.

За даними МОЗ в Україні щороку реєструють близько 400 000 нових випадків сифілісу, гонореї, хламідіозу, герпесу, сечостатевого мікоплазмозу, генітального кандидозу і трихомонозу. На сьогодні нараховується понад 20 інфекцій, які передаються статевим шляхом. Вони характеризуються високою контагіозністю і швидким розповсюдженням у певних групах населення. Ураження статевого апарату, поза всяким сумнівом, впливає на репродуктивну функцію, а відтак — і на демографічну ситуацію в кожному регіоні та в державі.

Надалі, асистент кафедри Володимир ДОБРОВОЛЬСЬКИЙ продовжив доповідь, зазначивши, що проблему ХПСШ не можна відокремлювати від епідемії ВІЛ/СНІД в Україні, оскільки одним зі шляхів передавання ВІЛ-інфекції є статевий. Людина може мати ІПСШ без явних симптомів захворювання. Численні дослідження свідчать, що наявність ХПСШ істотно підвищує ризик передавання та інфікування ВІЛ статевим шляхом. Зокрема передаванню ВІЛ сприяють сифіліс, генітальний герпес, гонорея, хламідіоз, трихомоноз, кандидоз, мікоплазмоз та інші венеричні інфекції.

Згодом, співробітники кафедри Любов Савчук та Світлана ЛІЩУК провели коротку бесіду щодо сучасних аспектів репродуктивного здоров’я молоді. Адже, фізичне здоров’я – запорука хорошого психологічного стану. Хибні, необдумані дії призводять до катастрофічних наслідків. Для прикладу, підхопивши недугу через вирішення вести раннє, незахищене статеве життя ламається майбутнє. Через фізичне зникає гармонія в психологічному. Тому слід обдумувати свої дії, радитися із наставниками та не нехтувати походом до лікаря, щоб зайвий раз пройти обстеження і бути певним у собі. Здоровий глузд, мудрий підхід до життя та профілактичні обстеження вбережуть від багатьох смертельних хвороб.

Доцент кафедри, Василь СМОЛЯК, зазначив, що на жаль, батьки і педагоги часто не готові до поінформованого довірливого діалогу з підлітками. Тоді молодь намагається розв’язати свої проблеми самостійно або в колі друзів, одержуючи від них спотворену інформацію, яка не тільки не допомагає, але й дуже часто навіть шкодить. Таким чином, поінформованість підлітків щодо наявності інфекцій, які передаються статевим шляхом, щодо способів профілактики небажаної вагітності потребують серйозного поліпшення та обговорення на постійній основі.

Таким чином, слід відзначити, що виховна година виявилася ефективною і пізнавальною для студентів університету, несла чітко окреслену виховну мету. Суттєво, що саме зараз, у віці, коли молодь чуттєва до зовнішніх впливів, вислухати, дати доцільні поради, настанови для гідного майбутнього, на яке покладається велика надія. Тішить те, що студенти були також активними учасниками засідання. Вони ставили доречні запитання абсолютно усім доповідачам, вступали в діалоги і навіть диспутували. Проведення таких виховних годин – важливий елемент становлення особистості.

Інформацію за матеріалами Центру громадського здоров’я
підготувала асистент кафедри НіПМіФ
Оксана КОВАЛЬОВА