Виїзне засідання студентського гуртка «Зоолог» на базі офісу Національного природнього парку «Подільські Товтри»
З метою реалізації творчого наукового потенціалу студентів, відбулося чергове засідання студентського наукового гуртка «Зоолог» під керівництвом доцентки кафедри нормальної та патологічної морфології і фізіології факультету ветеринарної медицини і технологій у тваринництві Подільського державного університету - Світлани ЛІЩУК. У засіданні також прийняли участь здобувачі вищої освіти першого року навчання спеціальності 211 "Ветеринарна медицина", а також співробітники кафедри - Любов САВЧУК та Тамара КІВІЦЬКА.
Цього разу гуртківці відвідали центральний офіс Національного природнього парку «Подільські Товтри». Студенти ознайомились із історію створення національного природного парку, його метою та завданням.
Зокрема дізналися, що заповідний комплекс було створено Указом Президента України від 27 червня 1996 року для збереження, відтворення та раціонального використання природних ландшафтів Поділля з унікальною історико-культурною спадщиною, яка має високе естетичне та оздоровче значення.
«Подільські Товтри» є природоохоронною, рекреаційною, культурно-освітньою, науково-дослідною установою загальнодержавного значення, що увійшла до Семи природних чудес України у 2008 р. З 13 липня 2017 року масив «Сатанівська Дача» НПП «Подільські Товтри» (212,01 га) входить у світову спадщину ЮНЕСКО як один з масивів Букових пралісів Карпат та давніх букових лісів Німеччини. Він найбільший в Україні і один з найбільших парків Європи. Це мальовничий куточок, де колись було древнє місто Бакота, а сьогодні гуляють хвилі Дністровського водосховища. Наявні на території НПП унікальні рукотворні об'єкти та неповторні природні комплекси створили виняткові умови для розвитку туризму — не тільки оздоровчого, але й пізнавального. На території парку перебуває під охороною 129 об'єктів природнозаповідного фонду. Серед яких є парки і садиби різного ступеня збереження і культурно-історичної цінності. Тут можна побачити унікальну ландшафтну систему, яка сформувалася 14-25 млн років тому і була бар’єрним рифом двох колишніх морів – Тортонського і Сарматського.
У парку живе 65 видів тварин та зростає 60 видів рослин, занесених до Червоної книги України. Деяких з них, наприклад, сову вухату, чепуру велику ви можете легко помітити під час прогулянки стежками парку. Численні підземні сховища тут стали затишною домівкою для 14 видів кажанів – печери та інші придатні місця парку є затишними домівками для європейських видів рукокрилих.
Згодом, провідний фахівець з екологічної освіти науково-дослідної установи Анастасія ЛІЩУК, провела для гуртківців семінар за еколого-освітньою програмою "Комашки-розумашки". Під час цього заходу працівник Парку ознайомила майбутніх спеціалістів ветеринарної медицини із взаємозв'язками рослинного і тваринного світу, розповіла про цікаві факти щодо диких бджіл-осмій, попелиць, мурах, жуків, про "Комашиний готель" та важливість такої споруди в підтримці біорізноманіття та екологічної рівноваги в природі .
Будинки для комах, або Готелі для комах, Insect House, Insect Hotels призначені для створення умов для проживання корисних комах. Вони мають естетичний, компактний вигляд, також можуть використовуватись для зняття стресу, як наочний посібник з вивчення комах.
В Європі зустріти будиночки для комах можна повсюди – біля будівлі міської ради, в центрі на людній вулиці, на території музеїв, а головне – у приватних садах та городах. Ця традиція приходить також до України.
«Зникнення оселищ існування, зменшення харчової бази, глобальне потепління та зміна клімату, поширення хвороб і паразитів, масове використання аграріями пестицидів – через ці чинники комахи, завдяки тихій праці яких існує до 80 % рослин, потребують нашої підтримки. Будиночки сприяють збільшенню біорізноманіття. Вони слугують прихистком для комах, які запилюють рослини або регулюють кількість шкідників культурних рослин», – оповіла науковиця.
Наостанок, палеонтологічна експозиція Парку дозволила студентам зануритися у віддалені часи, в світ, що існував мільйони років тому. Музей розкриває дуже давню історію регіону. У ньому зібрані експонати, які демонструють мешканців минулих епох та середовище їх існування. Адже, територія на якій знаходиться національний природний парк, то є сукупність колишніх рифових утворень біологічного походження бар’єрного характеру Сарматського мілководного міоценового моря, що існувало 14–10,5 млн років тому та Тортонського моря (25 млн. років тому). Але є скам’янілі рештки значно давніші, такі як Ругози – це вже мешканці Силурійського періоду Палеозойської ери (444–419 млн років тому). Є також колонії вимерлих коралів родини Favosites, брахіоподи та колонії моховаток родин Fenestella та Rhombopora та інші «чарівні звірі», які залишили по собі лише скам’янілий відбиток або свій скелет.
Під час екскурсії студенти мали унікальну можливість ознайомитися з різноманітними експонатами, які демонструють життя минулих епох. Вони побачили скам'янілі рештки неміанів, амонітів, трилобітів, ракоскорпіонів та інших істот, що населяли нашу планету в давнину. Це дослідження дозволило студентам краще зрозуміти історію свого регіону, розвиток живих організмів Землі, познайомитись з сучасним біорізноманіттям Товтрового кряжу, а також закріпити знання із навчальної програми дисципліни «Зоологія».
Студенти висловили щире захоплення засіданням наукового гуртка та висловили креативні ідеї щодо перспектив дослідницької роботи, розширення кругозору та ерудиції. За результатами заходу було прийнято рішення підготувати тези доповідей для участі в науково-практичних конференціях студентів, аспірантів і молодих вчених.
Дякуємо керівництву та співробітникам Національного природнього парку «Подільські Товтри» за цікавий та пізнавальний захід! Бажаємо подальших відкриттів та успіхів в роботі у сфері охорони та дослідження природи!
Інформацію підготувала
доцентка кафедри нормальної та
патологічної морфології і фізіології
Світлана ЛІЩУК