Лекція-тренінг «Спілкування та український мовленнєвий етикет»

         Увічливість (ввічливість), ґречність, чемність, вихованість, тактовність, коректність, делікатність, приязність, звичайність, обхідливість, лагідність, доброзичливість  – це все те, що характеризує  український мовленнєвий етикет і робить його неординарним. Український мовленнєвий етикет – це національний кодекс словесної добропристойності, що сформувався історично в культурних верствах нашого народу й передається від покоління до покоління як еталон порядної мовленнєвої поведінки українця, виразник людської гідності та честі, української шляхетності й аристократизму духу.

      11 травня 2023 року к.філол.н. Максимець Оксана Миколаївна провела зі студентами лекцію-тренінг «Спілкування та український мовленнєвий етикет».

       Пригадали, які чинники визначають формування мовного етикету і його використання. Що систему мовленнєвого етикету нації складає сукупність таких етикетних формул як звертання, привітання, прощання, вибачення, подяка, побажання, прохання. Визначили парадигму мовних формул, що репрезентують кожну конкретну ситуацію.

     Поговорили й про етикет привітань, яке сьогодні стало якесь опосередковане, не зовсім щирим, лише у вигляді картинки або тексту з інтернету.  Нагод для привітання випадає чимало. У повсякденному житті ми вітаємо близьких нам людей, друзів, колег, давніх знайомих тощо. Зрозуміло, що складання  тексту привітання – справа не з легких. Але ми маємо пам’ятати, що важливо у такому разі дібрати не лише гарну картинку з яскравими квіточками, а й слова. Звернули увагу на те, що при шанобливому ставленні, доцільно б було розпочати привітання із звертання, яке є загальноприйнятою формою ввічливості і що нормативним в українській мові є звертання, вжите у формі кличного відмінка. Пригадали семантику древнього слова «пан», «пані» і як рекомендується поєднувати ці слова в українській мові. Поговорили про те, на що потрібно зважати, коли складаєш текст привітання, що зазвичай можна побажати і які при цьому можуть бути мовні звороти.

     На завершення студенти виконали кілька завдань на вживання кличного відмінка та склали невеличкі привітання, зважаючи уже на усі тонкощі цієї не зовсім простої справи.

                                                                            

Інформацію підготувала
Оксана Максимець