АМБІТНІ ІДЕЇ ТА ПРОФЕСІЙНІ ДІАЛОГИ ПІД ЧАС 4-ГО МІЖНАРОДНОГО КРУГЛОГО СТОЛУ «АЛЬТЕРНАТИВНІ ДЖЕРЕЛА ЕНЕРГІЇ В КОНТЕКСТІ РОЗВИТКУ ЗЕЛЕНОЇ ЕКОНОМІКИ»

 

27 травня 2025 року в Закладі вищої освіти «Подільський державний університет» відбувся 4-й Міжнародний круглий стіл «Альтернативні джерела енергії в контексті розвитку зеленої економіки». Захід організовано кафедрою енергозберігаючих технологій та енергетичного менеджменту спільно з навчально-науковою лабораторією «DAK GPS». Захід проходив у змішаному форматі, що дало змогу залучити як учасників з України, так і міжнародних експертів із Польщі.

З вітальним словом виступила проректор з навчальної, науково-інноваційної та міжнародної діяльності, професор Ірина Ясінецька, яка наголосила на актуальності даної теми та важливості міжнародної наукової співпраці. Від факультету енергетики та інформаційних технологій привітав учасників круглого столу в.о. декана факультету, доцент Олександр Думанський,

Про багаторічну співпрацю між університетами та про власні наукові дослідження розповіли польські колеги: професор Szymon Głowacki (SGGW, Варшава) та професор Krzysztof Mudryk (Сільськогосподарський університет, Краків).

Привітав учасників круглого столу Голова правління Громадської спілки «Біоенергетична асоціація України», член Правління Європейської біоенергетичної асоціації, доктор технічних наук Георгій Гелетуха. який також виступив зі змістовною доповіддю стосовно перспектив виробництва біометану в Україні.

Вперше в роботі наукового заходу взяла участь Anna Rozkosz (Green Qualia, Польща), яка разом з колегами, а саме Krzysztof Mudryk та Тарасом Гуцолом,  заснувала навчально-наукову лабораторію «DAK GPS» в нашому університеті. Доповідачка зосередила увагу на інноваційних підходах переробки біомаси через процес торефікації та їхньому значенні для зменшення викидів CO₂.

Професор Тарас Гуцол (Український університет у Європі, Краків) акцентував свій виступ на перспективах польсько-українського партнерства у сфері альтернативної енергетики, наголосивши на важливості спільних досліджень, обміну технологіями та розвитку інституційної взаємодії.

Кульмінацією проведення круглих столів, яка стала уже традиційною, є проведення натурних експериментів в реальному часі. Цього разу завідувач лабораторії «DAK GPS» Сергій Єрмаков представив коротку інформацію про перешкоди, які виникли при спалюванні такого агровідходу, як стрижні качанів кукурудзи. Продемонстрував результати досліджень і можливі причини незадовільного горіння біомаси такого походження. При цьому магістр Олександр Корженівський провів дослідження у режимі онлайн-демонстрації методу газової хроматографії. Відвідувачі слідкували за введенням проби, запуском процесу і побудовою хроматограми аналізу вмісту летких полімерів у біомасі кукурудзи у відеотрансляції прямо під час роботи круглого столу. Було визначено виявлену речовину – фрагмент оксивмісного полімеру, який ймовірно створював основні проблеми у енергетичному освоєнні стрижнів качанів кукурудзи.

Доктор інженерії Jacek Skudlarski (SGGW, Варшава) поділився досвідом використання відновлюваних джерел енергії в молочних господарствах, зокрема впровадженням біогазових установок на основі аграрних відходів.

Докторантка Олександра Гуцол (Сільськогосподарський університет, Краків) висвітлила результати своїх досліджень досить нетипового виду палива —  RDF, або «палива зі сміття».

Жваве обговорення викликала доповідь завідувача відділення архітектури та дизайну Олега Свінціцького (Кам’янець-Подільський фаховий коледж будівництва, архітектури та дизайну), який розповів про можливу інтеграцію енергоефективних рішень у проєктування міського середовища, наголосив на ролі архітектурного підходу до сталого розвитку та продемонстрував проєкт екобудинку, розробленого його студентами.

Як продовження теми місця для будівництва і будівельних конструкцій у роботі круглого столу стала доповідь Vadyma Griniova (SGGW, Варшава), який висвітлив технічні виклики, пов’язані з вітровими навантаженнями на енергетичну інфраструктуру, запропонувавши підходи до їхньої мінімізації.

Завідувач кафедри хімії, доцент Тетяна Крачан розкрила екологічний аспект теми, представивши результати моніторингу якості повітря в Кам’янці-Подільському, а також можливості адаптації таких досліджень у проєктах термічної переробки біосировини.

Інноваційний і перспективний погляд на джерела альтернативної енергії представила доцент кафедри екології і загальнобіологічних дисциплін Зоя Пустова, яка дослідила роль міцеліальних грибів у виробництві біоенергії. Це могло б дати поштовх до виробництва біопалив 4-го покоління на основі грибних мікроорганізмів.

Доцент Андрій Печенюк зупинився на суперечностях розвитку відновлюваних джерел енергії в контексті сталого розвитку, наголошуючи на необхідності збалансованого підходу в енергетичній політиці.

Завідувач кафедри економіки, підприємництва, торгівлі та біржової діяльності, професор Наталія Корженівська представила аспіранта кафедри Євгенія Пономаренка, дослідження якого пов’язані з аналізом механізмів регулювання ціноутворення в системі енергоефективності, який є ключовим чинником економічної мотивації до енергозбереження.

Професор кафедри енергозберігаючих технологій та енергетичного менеджменту Юлія Гальчинська представила огляд сучасного стану та перспектив розвитку біометану в Україні як одного з найефективніших видів біопалива.

Завідувач кафедри енергозберігаючих технологій та енергетичного менеджменту Олег Кучер завершив дискусію виступом про досвід виробництва біогазу в країнах ЄС і Україні, відзначивши важливість адаптації європейських практик до вітчизняних умов.

Захід засвідчив високий рівень зацікавленості наукової спільноти у розвитку зеленої енергетики, а також продемонстрував важливість міждисциплінарного та міжнародного підходу до вирішення енергетичних і екологічних викликів. Усі учасники висловили зацікавленість у продовженні співпраці та обміні результатами досліджень у майбутньому.