Історична література: 10 кращих книг українською.
Пізнання історії - насправді, може бути досить корисним, особливо якщо обирати правильні книги. Нещодавно проведене засідання бібліотечного гуртка «Артефакт» серед студентів ІІ курсу. 072 «Фінанси, банківська справа та страхування» – « Історична література: 10 кращих книг українською» - яскравий тому доказ. (керівник - Дурицька Майя Василівна, у співпраці з кандидатом економічних наук Навчально-наукового інституту бізнесу і фінансів Фугело Павліною Миколаївною).
Історична література дає нам унікальну можливість познайомить з поглядами та ідеями різних історичних епох, навчитися цінувати своє сьогодення. Проте кожен має власну зацікавленість. Ось чому ми вирішили запропонувати перелік кращих книг з історії, які не лише інформативні, але й захоплюючі. Книг, які вийшли або перевидавалися за часів незалежності, і які дають нам можливість краще пізнати історію України. …І роблять це під іншим кутом зору. Це твори, які відзначаються особливим авторським стилем, новими ідеями, вплинули на становлення України, мають бути у фондах українських книгозбірень, і які безумовно варто додати до вашої читацької колекції:
1.Сергій Плохій. Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до незалежності (2018 р.) У книзі простежується правдивий шлях, який привів нас до незалежності. Виклад історії України відбувається від її раннього зародження до нинішньої боротьби з росією. Автор відображає події Революції Гідності 2014 року і конфлікт на сході України, щоб забезпечити тонке розуміння нинішніх викликів і прагнень України.
- Орест Субтельний. Україна: історія (1991). Нетрадиційна концепція цієї знакової для української історіографії книги полягає в тому, що історія України розглядається у ній у світовому контексті. Тут немає міфів про «славне трипільське минуле» чи прагнення здобути незалежність. Подається історія і становлення України від самих ранніх часів до новітньої історії. Книга пройнята ідеєю національного відродження України.
- Олександр Реєнт "Велика війна 1914-1918 рр. і Україна" (у двох книгах) (2020р.) Дана праця вказує на результати новітніх досліджень ключових питань Першої світової війни 1914-1918 рр., яка відкрила нову епоху в історії людської цивілізації. Знайомлячись із ними, будь-хто зможе відчути глибину збройних конфліктів, трагічність долі народів, утягнутих у них, незворотні зрушення в психології людей.
4.Вахтанг Кіпіані. Справа Василя Стуса. Збірка документів з архіву колишнього КДБ УРСР (2019 р.) Правда про кримінальну справу, життя і смерть Василя Стуса. У книзі зібрано архівні документи з кримінальної справи В.Стуса, покази свідків, листи поета з тюрми, спогади його рідних та друзів. Читачі дізнаються про невідомі факти щодо життя, ув’язнення та загибелі Стуса, які досі охороняли під грифом «Секретно».
- Володимир В`ятрович. Україна. Історія з грифом «Секретно». (2014 р.) У книзі екс-директора архіву Служби безпеки України публікуються документи, які донедавна були засекречені. Достовірна інформація про історію України ХХ століття, яка ходила в легендах і переказах, тепер має офіційне підтвердження. Зокрема розповідається історія приховування правди про Голодомор, розвінчуються старі та нові міфи про Степана Бандеру і радянський «бліцкриг» 1939 року. В останніх розділах дослідження – розповідь про каральну систему в СРСР, ГУЛАГ і кінець імперії терору - вибух на ЧАЕС.
- Ю. Горліс-Горський. Холодний Яр (1934 р.) Історичне видання про маловідому сторінку української історії: повстанський рух під прапором Української Народної Республіки, боротьбу за Українську державу аж до 1922 року. Події, описані у спогадах, відбуваються на теренах сучасних Черкаської, Кіровоградської та Вінницької областей, у Києві, Полтаві й на території тодішньої Польщі.
- Микола Аркас. Історія України-Руси (1990р.) Праця видатного митця та громадського діяча М. Аркаса є великою історіографічною пам’яткою початку ХХ століття. Задумана у 1901 році як нарис для навчання онука, вона перетворилася на глибоку розвідку з української історії, мета якої – викласти історію України у найдоступнішій формі.
- Вахтанг Кіпіані. Війна двох правд. Поляки та українці у кривавому ХХ столітті. (2023р.) У книзі відомого журналіста зібрано факти, результати досліджень та міркувань спеціалістів з проблем українсько-польських відносин. Автори статей висвітлюють правду про суперечливі події ХХ століття в історії двох народів. Серед тем – діяльність ОУН та УПА, Армії Крайової, трагедія Волині 1943 року і акція «Вісла» 1947 року.
- Оксана Кісь. Українські жінки у горнилі модернізації (2017р.) У цій незвичній збірці об’єднано дослідження дев’ятьох дослідниць, які висвітлюють соціальне становище українського жіноцтва та його зміни під час історичних зрушень, світогляд, сфери діяльності.
- Кирило Галушко. «Історія без цензури. «10 книг» (2018 р.). Мета цієї серії книг — розказати про українське минуле, опираючись на факти, а не на вигадки чи ідеологічне замовлення. До серії входять такі видання, як «Князі і гетьмани усієї Русі» С. Горобця про злети і падіння козацької держави 1648–1783 рр., «У кігтях двоглавих орлів» А. Галушка про польські повстання 1830-1831 й 1863 років, «На бій за волю» М. Ковальчука та ін., про Центральну раду, війну з Росією та Польщею 1917-1919 років, «Україна радянська» під редакцією Г. Єфіменка про становлення в Україні «радянського проекту» 1917-1939 років та «Від Рейхстагу до Іводзіми» під редакцією Я. Примаченко, Україна та українці у Другій світовій війні.
…Книги українською – явище хоч і молоде, однак, цілком сформоване і самобутнє. Причин тому чимало, та головна з них – непроста українська історія. Проте Україна може пишатися чудовою літературною традицією, яка зачаровувала читачів протягом століть. Адже найважливіше тут - наша воля – вона найнезламніша в Європі, а слово – "найбронебійніше" у світі!
Інформацію підготувала керівник гуртка «Артефакт» - Дурицька Майя