4 жовтня 2019 року, в залі Сената Молдавського державного університету, відбулися урочисті збори, присвячені 50 – річчю створення студентських груп зі спеціальностей «Філософія» і «Політична економія» в складі історичного факультету Молдавського університету. Серед студентів, прийнятих в серпні 1969 року на 1 курс, був і професор кафедри теоретико-правових і соціально-гуманітарних дисциплін Подільського державного аграрно-технічного університету доктор філософських наук, професор Микола Дмитрович Попович. Ці спеціальні групи були створені за наказом Міністра вищої та середньої спеціальної освіти СРСР. Групи комплектувалися з числа тих абітурієнтів, хто подав документи на вступ до соціально-гуманітарних і економічних спеціальностей та набрав найвищий бал.
Метою цього академічного проекту була підготовка фахівців для закладів вищої освіти Молдавської РСР з базовою освітою зі спеціальностей «Філософія» та «Політична економія». На той час ці навчальні дисципліни викладали переважно педагоги без базової освіти – історики, філологи, фізики, математики, фахівці спеціальних економічних дисциплін. Було зараховано 54 студенти, по 27 студентів в кожній групі.
Викладання проводилось за навчальними планами Московського державного університету імені М. В. Ломоносова. Викладали, в цих групах, найбільш досвідчені на той час професори і доценти вищих навчальних закладів м. Кишинева та м. Одеси. Після другого курсу планувалось направити найкращих студентів у провідні університети СРСР. Високі вимоги – вчитися на «відмінно та «добре» - витримали лише 42 студенти. Вони були направлені у 1971 році для продовження навчання в Московський, Ленінградський та Ростовський університети. Микола Дмитрович Попович був направлений в Ростовський університет.
Після закінчення навчання, у 1974 році, випускники названих груп зайняли вакантні посади викладачів кафедр філософії і політичної економії та вакантні посади наукових співробітників науково-дослідних інститутів соціально-економічного спрямування Академії наук МРСР. Попович М. Д. та ще один буковинець Гостюк М. Т. повернулися на Батьківщину - в Україну.
Зусиллями цієї плеяди фахівців, які отримали блискучу класичну освіту в провідних університетах СРСР, в Республіці Молдова були закладені основи філософської, економічної, політологічної та культурологічної освіти європейського рівня. Всі випускники добились значних успіхів у різноманітних сферах діяльності – науці, політиці, бізнесі, на дипломатичній службі. Серед них, розповів мені Микола Дмитрович, є міністр, заступник міністра, директор науково-дослідного інституту, проректори та декан вузів, керівник патентної служби республіки, вісім завідувачів кафедр, завідувач відділу НДІ, засновник банку, декілька відомих бізнесменів. Один із представників цих груп був радником М. С. Горбачова та послом Республіки Молдова в США.
Всі випускники захистили кандидатські дисертації, шестеро стали докторами наук (габілітованими докторами), професорами. Чотирьом присвоєно звання «видатна людина» (оm emerit). Один є двічі професор – професор кафедри і професор-дослідник. Серед докторів наук, професорів є також викладач нашого університету – Попович Микола Дмитрович.
Впродовж декількох десятиліть М. Д. Попович співпрацював зі своїми університетськими однокурсниками. Працював над спільними науковими проектами, проводив спільні наукові конференції. Попович М. Д. має публікації в наукових журналах Академії наук Молдови. Здобувачі наукового ступеня кандидата наук нефілософських спеціальностей з Республіки Молдова складали на кафедрі філософії нашого університету, яку тривалий час очолював М. Д. Попович, екзамен кандидатського мінімуму з філософії. Багато молодих людей з північних районів Молдови закінчили ПДАТУ.
Постать Поповича М. Д. увійшла в посібники з історії філософії Молдови. В професійних колах м. Кишинева його вважають одночасно українським та молдавським філософом.
Під час урочистого святкування 15 осіб було нагороджено почесним дипломом Президента Республіки Молдова. Серед них був й Попович М. Д. У тексті нагороди зазначено: «Почесним дипломом нагороджується пан Ніколає Попович, габілітований доктор, професор. В знак високого визнання особливих заслуг у запровадженні й укріпленні філософської культури, за внесок у підготовку молодих учених і фахівців вищої кваліфікації та педагогічну методично-наукову діяльність. Президент Республіки Молдова Ігор Додон. 4 жовтня 2019 »
Зустріч однокурсників, за словами Миколи Дмитровича, була водночас наповнена великою радістю та сумом. Радісно - тому що зустрілися майже через 50 років й згадували свою молодість, сумно - тому що час змінив багатьох, багато хто навіть не упізнали один одного. На одній зі світлин відображено фото М. Поповича 1971 року, коли він щойно приїхав до Ростова-на-Дону для продовження навчання.
Василь Пую,
професор кафедри рослинництва і кормовиробництва ПДАТУ,
доктор сільськогосподарських наук