Всесвітній День охорони праці у 2020 році

Щорічно з метою привернення уваги суспільства, органів державної влади, суб'єктів господарювання до питань охорони праці, запобігання нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням в Україні відзначають День охорони праці. Відповідно до указу Президента України від 18.08.2006 № 685/2006 цей день збігається зі Всесвітнім днем охорони праці. За ініціативою Міжнародної організації праці (МОП) під нинішньою назвою Всесвітній день охорони праці вперше відзначили у 2003 році. Минулого року він був приурочений наступній темі: «Безпечне та здорове майбутнє праці». Заходи, присвячені Дню охорони праці в Україні, також проходили під цим девізом і тривали до кінця року.

До початку пандемії МОП планувала присвятити День ОП 2020 проблемі «Насильство і домагання у сфері праці» (Violence and Harassment in the World of Work). Але зараз через поширення коронавірусної інфекції COVID-19 тему змінено. МОП робить акцент на надзвичайно важливій проблемі, актуальній для всього зайнятого населення у світі. Девіз Дня охорони праці 2020 року звучить так: «Зупинимо пандемію: безпека і здоров'я на роботі можуть врятувати життя».

Міжнародна організація праці так обґрунтувала зміну теми: «Зростає занепокоєння щодо швидких темпів поширення коронавірусної інфекції у одних регіонах світу та щодо спроможності зберегти тенденцію до їх скорочення – в інших. Уряди, роботодавці, працівники та їхні організації стикаються з колосальними викликами, намагаючись боротися з пандемією COVID-19 і забезпечити безпечні та здорові умови праці. На додаток до нинішньої кризи, має місце стурбованість щодо відновлення діяльності у спосіб, який забезпечить підтримання прогресу, досягнутого в припиненні передачі інфекції».

Саме тому Всесвітній день охорони праці, який також називають Днем безпеки та здоров'я на роботі, буде присвячений подоланню спалаху інфекційних захворювань у світі праці, з особливою увагою до пандемії COVID-19. Його мета – стимулювати національний тристоронній діалог із безпеки і здоров'я на роботі (БЗР). МОП прагне використати цей день для підвищення обізнаності щодо впровадження безпечної практики на робочих місцях і ролі, яку відіграють служби охорони праці на роботі. Увагу також буде приділено середньо- і довгостроковій перспективі, включно з відновленням і забезпеченням готовності в подальшому, зокрема інтеграції відповідних заходів у системи та політику управління БЗР на національному рівні та рівні підприємств.

На кафедрі фізики, охорони праці та інженерії середовища Подільського державного аграрно-технічного університету планувалося проведення науково-практичного семінару з нагоди Дня охорони праці. Із-за неможливості практичної реалізації даного заходу пропонуємо ознайомитися з матеріалами сайту MCFR (Довідник спеціаліста з охорони праці, № 4, квітень 2020 року) де приведено покроковий алгоритм відзначення Дня охорони праці в умовах карантину.

Завідувач кафедри фізики, охорони праці
та інженерії середовища ПДАТУ,
кандидат педагогічних наук, доцент