Всесвітній день охорони праці 2021 року

Міжнародна організація праці (МОП) оголосила 28 квітня Всесвітнім днем охорони праці для того, щоб привернути увагу світової громадськості до масштабів проблеми, а також до того, яким чином створення та просування культури охорони праці може сприяти зниженню щорічної смертності на робочому місці. Вперше він відзначався у 2003 році.

Ідея проведення Всесвітнього дня охорони праці бере початок від Дня пам'яті загиблих працівників, уперше проведеного американськими та канадськими трудящими в 1989 році в пам'ять про працівників, які загинули та отримали травму на виробництві.

У цей день більш ніж в ста країнах світу проводяться заходи, спрямовані на привернення уваги громадськості до невирішених проблем охорони праці. В Україні цей День отримав назву «День охорони праці» і відзначається згідно до Указу Президента України № 685/2006 від 18 серпня 2006 року щорічно 28 квітня.

Пандемія COVID-19 обумовила вибір теми Всесвітнього дня охорони праці цього року. У 2020 році вірус загальмував життя цілої планети і внаслідок цього, постраждали як роботодавці, так і працівники. Наслідки негативного впливу коронавірусної інфекції на сферу праці доводиться долати до цього часу. Разом з кризою прийшло усвідомлення важливості зміцнення систем безпеки та здоров'я на роботі, включно зі службами безпеки та охорони здоров'я, як на національному рівні, так і на рівні підприємств.

Саме тому Всесвітній день охорони праці буде присвячений стратегіям зміцнення національних систем безпеки та здоров'я на роботі та спрямованим на посилення життєстійкості та протидії нинішнім і майбутнім кризам з урахуванням винесених уроків і набутого досвіду в сфері праці.

Новий девіз Всесвітнього дня безпеки та здоров'я 2021:

«Передбачати, готуватися та реагувати на кризу – інвестиції у стійкі системи безпеки та здоров'я на роботі (World Day for Safety and Health at Work 2021 – Anticipate, prepare and respond to the crisis – Invest in resilient OSH systems).

МОП наголошує, що пандемія торкнулася майже кожного аспекту у світі праці – від ризику передачі вірусу на робочих місцях до загроз, які виникли внаслідок ужиття заходів, спрямованих на запобігання поширенню вірусу. Зокрема масштабний перехід на дистанційну роботу містить потенційні ризики для безпеки та здоров'я працівників, а саме психосоціальні ризики та ризики насильства. У 2021 році Всесвітній день безпеки та здоров'я на роботі присвячений залученню потенціалу елементів цієї   системи, визначених у Конвенції № 187 від 2006 року про основи, що сприяють безпеці та здоров'ю на роботі. МОП прагне показати важливість створення стійких систем безпеки та здоров'я працівників та інвестування коштів у них. Організація висвітлюватиме як регіональні, так і національні приклади зменшення і попередження поширення COVID-19 на робочому місці.

Відзначення 28 квітня Всесвітнього дня охорони праці  – це нагода звернути увагу суспільства, суб'єктів господарювання та громадських організацій на проблеми збереження життя та здоров'я працівників, активізувати зусилля всіх учасників виробничого процесу щодо попередження нещасних випадків на виробництві та профзахворювань, сприяти організації гідних і безпечних умов праці для працівників, долучатися до роботи з формування культури безпеки та гігієни праці.

Колектив кафедри фізики, охорони праці та інженерії середовища