3 листопада 2021 року відповідно до програми професійної перепідготовки військовослужбовців, звільнених у запас «Аграрний менеджмент» (проєкт «Перепідготовка та соціальна адаптація військовослужбовців, ветеранів та членів їхніх сімей в Україні. Інтеграція моделі проєкту «Норвегія – Україна» в державну систему»), відбулись практичні навчання на пасіці для слухачів Проєкту. Зважаючи на епідемічну ситуацію, яка склалася в регіоні, та запровадження червоної зони адаптивного карантину, заняття відбувались за змішаною формою. Тобто частина слухачів навчалась безпосередньо на пасіці, інша група займалась дистанційно на платформі Zoom.
У навчанні взяли участь кандидат сільськогосподарських наук, доцент, бджоляр із багаторічним досвідом ведення справи у бджільництві Олександр Шутяк, а також були запрошені випускники минулих семестрів Проєкту, які проявили жвавий інтерес до створення невеликої сімейної пасіки медового напрямку.
Слухачам були представлені різноманітні майстер-класи, розглянуто економічні, маркетингові та правові аспекти бджільництва, звернено увагу, що набрав чинності наказ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19.02.2021 № 338 «Про деякі питання у сфері бджільництва», яким запроваджено дуже важливі для галузі бджільництва нові підходи (норми) щодо реєстрації пасік та їх переміщення, видачі ветеринарно-санітарного паспорта на пасіку, попередження та встановлення фактів масового отруєння бджіл, інформування аграріями про застосування пестицидів та агрохімікатів, визначено завдання та повноваження постійних комісій, запроваджено єдиний типовий Акт встановлення факту отруєння бджіл.
У результаті навчання слухачі отримали повноцінні практичні знання, мали змогу обмінятись досвідом, чітко усвідомили важливість досконалого вивчення усіх аспектів, пов'язаних із цією галуззю: займатись самоосвітою, орієнтуватись на ринку збуту, цікавитись провідними технологіями, освоїти всі процеси добування меду, вивчити чинники, які впливають на здоров'я бджіл та займати активну громадянську позицію щодо їхнього збереження.
Провідний фахівець навчально-наукового центру
перепідготовки і підвищення кваліфікації
Олександр КОРОЛЬЧУК