Відбулося засідання Бюро Північного міжрегіонального наукового центру НААН України

30 вересня 2021 року на базі Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» відбулося розширене засідання Бюро Північного міжрегіонального наукового центру Національної академії аграрних наук України. Захід відбувся за участі президента НААН України, доктора сільськогосподарських наук, професора, академіка НААН України Ярослава ГАДЗАЛА; доктора економічних наук, професора, академіка НААН України, директора ННЦ «Інститут аграрної економіки» Юрія ЛУПЕНКА.

Засідання розпочав Ярослав Михайлович, який коротко розповів про результати цьогорічних жнив, зауваживши що в 2021 році зібрано рекордний врожай зернових і олійних за всю історію України – більше 80 млн. тонн станом на кінець вересня, а загалом прогнозується зібрати до 110 млн. тонн. Президент НААН України наголосив на важливості популяризації вітчизняного посівного матеріалу сільськогосподарських культур, а також застосуванні вітчизняних засобів захисту рослин, які не менш ефективніші ніж зарубіжні аналоги. Зауважив, що синергія агарного бізнесу і науки важлива, як ніколи. «Потрібно науковим установам аграрного спрямування нарощувати зв`язки з аграріями України, показувати свої досягнення і розробки, впроваджувати їх у виробництво, популяризувати аграрну науку, демонструвати наші можливості бізнесу. Адже, вважаю, що це в першу чергу додатковий спосіб заробітку для наших науковців, це можливість показати наш потенціал» - наголосив президент НААН України.

З результатами роботи регіональних Секцій науково інноваційного-розвитку АПК Вінницької, Житомирської, Київської, Чернігівської, Хмельницької областей доповіли керівники Секцій. Хмельниччину представляв ректор Подільського державного аграрно-технічного університету, доктор економічних наук, професор, член-кореспондент НААН України Володимир ІВАНИШИН.

Володимир Васильович виступив з підсумками роботи Хмельницької Секції за два роки діяльності, розповівши про структуру, основні напрямки наукової та інноваційної діяльності, перелік послуг, які надає Секція на території області. Окрему увагу присутніх звернув на Науково-дослідний інститут круп'яних культур ім. О. Алексеєвої, який наступного року відзначатиме 50 річчя від часу заснування. «Зараз в інституті, в спеціальному приміщенні при контрольованих умовах, зберігається «Колекція світового генофонду гречки», яку з 2004 року включено до Державного реєстру наукових об'єктів, що становлять національне надбання. Колекція нараховує близько 1000 зразків і є матеріальним та інтелектуальним надбанням народу України, сконцентрованим резервом цінних зразків рослин для використання у сільському господарстві. За період функціонування інституту, співробітниками виведено більше 38 сортів гречки. За період з 2019 по вересень 2021 року виведено і занесено до Державного реєстру сортів рослин придатних до поширення в Україні нові сорти гречки: Володар, Кам'янчанка, Єлена, сорт гречки татарської Калина. Сорти гречки Подільська 100, Детермінант Подільський передано на державне сортовипробування» - зазначив професор ІВАНИШИН.

Крім цього ректор університету розповів про інші пріоритетні напрямки діяльності Секції Хмельницької області: розробка і затвердження керівництвом області стратегії розвитку територіальних громад Хмельниччини, з врахуванням адміністративної реформи; розробка програми розвитку галузі молочарства в регіоні; реалізація програми забезпечення конкурентоспроможного розвитку галузі свинарства.

На завершення Володимир Васильович запевнив, що колектив Секції науково-інноваційного розвитку АПК Хмельницької області продовжуватиме докладати всіх зусиль, ділитиметься знаннями з аграріями, всіляко сприятиме аби сільське господарство області залишалося на високому рівні.

Директор Центру виховної роботи
і соціально-культурного розвитку
Ольга Прокопова