Спогади про Учителя – Василя Івановича Печенюка

Кажуть, що професія викладача для обраних людей, бо ж яку витривалість, яку душу потрібно мати, аби стояти перед прицілом сотні допитливих очей і вести молодь до країни Знань. Кажуть, що науковець –  це людина високих організаційних здібностей, самовіддана, дипломатична, щира, жертовна, віддана роботі. А коли об'єднуєш усі ці якості у одній людині, то отримуєш портрет справжнього Учителя, - нашого колеги, радника ректора, кандидата сільськогосподарських наук, доцента, заслуженого працівника освіти України – Печенюка Василя Івановича.

16 січня  2022 року йому б минуло сімдесят три… Мабуть, чимало людей завдячують Долі за те, що були студентами Василя Івановича, працювали з ним в університеті. У кожного із них є світлі спогади про нього. Саме ці спогади будуть часто пригадуватись нам і зігрівати душу. Наш  наставник  вчив  нас  жити,  вчив  добру, справедливості, вчив любити рідний університет, рідне село, батьків, рід наш, мову солов'їну… Педагог наш відкрив багатьом із нас дивовижний  світ  –  світ  правди,  добра,  людяності,  благородства.

Печенюк В.І. народився 16 січня 1949 року в с. Стецева Снятинського р-ну Івано-Франківської обл. Після закінчення 11 класів із золотою медаллю вступив до Львівського сільськогосподарського інституту і в 1971 році здобув вищу освіту за спеціальністю «Агрономія», кваліфікація «Вчений агроном».

В січні 1971 року направлений на роботу за державним розподілом на посаду старшого агролісомеліоратора управління сільського господарства Хотинського райвиконкому. З листопада 1971 року по листопад 1972 року проходив строкову службу в армії, після звільнення в запас працював старшим агрономом Чернівецького філіалу інституту «Укрземпроект».

З березня 1974 року по 1977 рік навчався в аспірантурі Кам'янець-Подільського сільськогосподарського інституту на кафедрі загального землеробства. Після її закінчення працював асистентом, а з 1980 року – доцентом кафедри загального землеробства. З 1983 року обіймає посаду декана агрономічного факультету, з 2003 року – директора Навчально-наукового інституту агротехнологій. З 2014 року по 2019 рік працював ученим секретарем університету. З лютого 2019 року – радник ректора університету.

У 1977 році захистив кандидатську дисертацію на тему: «Ефективність прийомів сільськогосподарських рекультивації порушених земель в умовах південно-західного Лісостепу України». В 1982 року йому присвоєно вчене звання доцента по кафедрі загального землеробства. Опублікував більше 200 наукових і науково-методичних праць. Співавтор 5-ти підручників і навчальних посібників, 3-х типових програм навчальних дисциплін для закладів вищої освіти аграрного спрямування. Брав участь у розробці Державних стандартів освіти із спеціальності «Агрономія».

Займався винахідницькою діяльністю, автор, співавтор 3 деклараційних патентів на винахід в галузі землеробства. З 1980 року по 1998 рік був ученим секретарем спеціалізованої ради із захисту кандидатських дисертацій зі спеціальностей: «Рослинництво» і «Загальне землеробство».

За досягнення в освітній діяльності відзначений рядом державних і відомчих нагород: медаллю «За трудову відзнаку», знаком Міністерства освіти «Відмінник освіти України», грамотами Міністерства аграрної політики і ВАКу України, нагороджений трудовою відзнакою «Знак пошани» Мінагрополітики України. Указом Президента України в 2006 році присвоєно почесне звання «Заслужений працівник освіти України». В 2007 році нагороджений нагрудним знаком «Петро Могила». В 2019 році Василя Івановича нагороджено нагрудним знаком Міністерства освіти і науки України «За наукові та освітні досягнення».

Василь Іванович помер 06 травня 2021 року. Поховали його на міському кладовищі. Він був Людиною з великою і доброю душею. Приємно знати, що його люблять і шанують численні учні та послідовники в науці. Пам'ятаючи свого колегу, згадуємо Василя Івановича як фахівця своєї справи, доброзичливого і високопорядного чоловіка, наставника, який мав великий авторитет серед колег та студентів університету.

Напередодні, представники ректорату, профкому та Ради ветеранів ЗВО "Подільський державний університет" вшанували пам'ять, поклавши квіти до могили  Василя Івановича Печенюка...

Голова первинної профспілкової організації
співробітників та студентів ЗВО «ПДУ»
Світлана Ліщук