ЗИМА, СВЯТА, КАНІКУЛИ, ВІДПУСТКА – ЧУДОВИЙ ЧАС ДЛЯ ЧИТАННЯ КНИГ!

ЗИМА, СВЯТА, КАНІКУЛИ, ВІДПУСТКА – ЧУДОВИЙ ЧАС ДЛЯ ЧИТАННЯ КНИГ!

 

Шановні науково-педагогічні працівники і здобувачі вищої освіти Закладу вищої освіти «Подільський державний університет» працівники Наукової бібліотеки щиро вітають вас з Різдвом Христовим і Новим роком! Бажаємо здоров’я і добра, Миру та злагоди, успіхів і радісних подій у Новому 2025 році!

 

Запрошуємо відвідати Наукову бібліотеку ЗВО «ПДУ» та обрати книги для читання у вільний час!

У світі книг кожен твір має своє призначення – є книги для розваг і  навчання, духовного чи професійного розвитку, пізнання себе і світу… Особливе місце у цьому переліку належить художній літературі. Не зважаючи на популярність цифрових гаджетів, читання й досі відіграє велику роль у житті людини.

 

Чому людині необхідно читати книги?

Сучасна людина щоденно читає багато – незліченні повідомлення, стрічка новин нон-стоп, улюблені блоги в Інтернеті тощо, але книги ніщо не замінить.

 Про користь читання свідчать дослідження психологів, педагогів, соціологів, зокрема вченими виділено та охарактеризовано такі основні переваги читання книг, як:

 Читання книг стимулює розумову діяльність людини, покращує пам'ять і підвищує творчий потенціал. Книга може надихнути на створення проєктів, ідей або отримання будь-якого іншого цінного життєвого досвіду.

Читання допомагає розширити словниковий запас людини та підвищити її інтелектуальний рівень. Відчуваючи себе компетентним  у різних питаннях, людина стає більш впевненою у своїх силах і підготовленою до будь-яких життєвих викликів.

Читання книг розвиває соціальні навички і здатність до співпереживання. Занурюючись в незнайомі ситуації і знайомлячись з різними персонажами на сторінках книг, людина розширює рамки власних поглядів і починає краще розуміти інших людей.

Читання – це своєрідна форма релаксації, яка допомагає боротися зі стресом і поганим настроєм. Книга здатна одночасно і активізувати мислення, і розслабити, відволікти від проблем. Також читання – це прекрасний спосіб психологічного омолодження.

(Інформаційне джерело:  https://vmpdu.edu.vn.ua/biblioteka/chomu-vazhlyvo-chytaty-knygy )

 

Читання відкриває світ для кожного

Якщо у вас немає можливості вирушити в подорож, але є нестримне бажання дізнатись щось нове, книга – найкращий варіант. Люди, які регулярно читають, легше адаптуються до соціуму. Їм набагато легше виражати свої думки та брати участь у суспільному житті.

Читання книг – це дієвий спосіб самовдосконалення

Читання книг відповідного жанру допомагає людині краще зрозуміти себе, розібратися у своїх думках та почуттях, змінити погляди на життя. У читача є можливість побути на місці герою твору та поставити перед собою запитання: «А що б робив я, якби опинився на місці цього персонажа?». Відповідь може бути дуже несподіваною. Людина в такій ситуації нерідко знаходить для себе корисні підказки щодо того, якою має бути поведінка у майбутньому та яке рішення варто прийняти.

(Інформаційне джерело:  https://sens.in.ua/chomu-potribno-chytaty-knyhy/?srsltid=AfmBOor8Fn68KNxQwl8laghq6W1JISz65Y1ABnXoAFDmVTcuRQnv-YFx )

 

Читання «прокачує» мозок

 На думку вчених, читання є одним з найскладніших завдань для мозку. А що складніші завдання ми перед ним ставимо, то менше відпочинку він має, а отже – то ліпші наші розумові здібності й пам’ять. Зокрема, вчені з’ясували, що під час читання активізуються одразу 17 ділянок головного мозку! Щоразу, коли ви читаєте, створюються нові синапси, які дозволяють зберігати більше спогадів, а отже, підтримувати гостроту пам’яті. А як інакше ви би запам’ятали стільки героїв, їхні імена та риси, а також перебіг сюжету та інші деталі книжки.

 

 Читання знижує ризик хвороб мозку

 Читання (разом із такими хобі, як розгадування головоломок чи шахи) знижує в 2,5 рази ризик розвитку хвороби Альцгеймера у старшому віці. Тоді як перегляд телепередач, навпаки, підвищує ризик. «Мозок – також орган, як і будь-який інший орган в організмі. Він старіє залежно від того, як його використовують. Подібно до того, як фізична активність робить міцнішими серце, м’язи і кістки, інтелектуальна діяльність зміцнює опір мозку хворобам», – зазначив провідний доктор Роберт П. Фрідленд в інтерв’ю «USA Today», де опубліковано результати дослідження. Так читання є найдоступнішим тренажером для нашого мозку, що підтримує його в тонусі та запобігає слабоумству та іншими процесам деменції.

 

Читання розвиває навички критичного та аналітичного мислення

 Вам, мабуть, траплялося читати детектив, трилер або написаний у формі квесту чи загадки роман і ще до кінця книжки розв’язати основу загадку чи розкрити таємницю. У такому разі ви залучали навички аналітичного та критичного мислення, взявши до уваги відомі вам подробиці. Розвиваються ці навички і тоді, коли ви намагаєтеся оцінити сюжет, проблематику, чи добре написана книжка, чи добре пропрацьовані її герої, чи немає якихось сюжетних «провисань». Навички критичного мислення стануть вам у пригоді під час ухвалення важливих щоденних рішень. Адже читання вимагає від людини не лише розпізнавати текст, а й думати та обробляти отриману інформацію, що неможливо зробити під час перегляду телевізору, де одна картинка швидко заміняє іншу. Що більше ви читаєте, то краще розумієте, що ви читаєте і як це можна застосувати в реальному житті.

 

Читання поліпшує концентрацію та увагу

 В епоху «клікових» технологій наш мозок вимушений постійно перемикатися з одного на інше, виконуючи одночасно різні завдання. І тільки-но ми вирішили взятися за роботу, як прийшло сповіщення в месенджері або задзвонив телефон чи хтось про щось запитує, і все – потрібну концентрацію втрачено, а ми почуваємося розгубленими. Гортання стрічки, постійне поглядання на смартфон, перекидання кількома словами з колегою не лише впливає на нашу працездатність, а й підвищує рівень стресу. Читання дозволяє поставити життя «на паузу» й свідомо прожити те, що ми читаємо. При цьому під час читання вся наша увага зосереджується на написаній історії, а світ довкола перестає існувати. Так, до півгодини читання зранку може суттєво вплинути на концентрацію під час робочого дня. Спробуйте!

(Інформаційне джерело: https://starylev.com.ua/blogs/10-prychyn-chomu-nash-mozok-hoche-chytaty?srsltid=AfmBOopNIlQOSqPCIKbZFxv4QvrWp9y1hHl5jrniBd4_QqeSwDfpUq7t )

  

З повагою – Катерина ГОРАШ, директорка Наукової бібліотеки ЗВО «ПДУ»