Бій під Крутами – подвиг заради майбутнього України

7 листопада 1917 р. вперше в Новітній історії під назвою Українська Народна Республіка повстала незалежна Держава українського народу. А вже менше ніж через місяць, 5 грудня 1917 р., київська Центральна Рада перебувала в стані війни з Радою Народних Комісарів Росії. Така блискавична реакція більшовиків на спробу українського державотворення цілком відповідає тезі Володимира Леніна, який висловився з цього приводу: «Якщо ми втратимо Україну – ми втратимо голову».

Аби не «втратити голову» вже в середині грудня 1917 р. з Росії в Україну прибуло 32 тис. червоноармійців, які вели наступ проти деморалізованих і небоєздатних українізованих частин старої царської армії. У відповідь на звернення офіційного Києва до Петрограду повідомлялося, що збройних сил Радянської Росії на території України нема.

Страшною силою для українських збройних формувань виявилися більшовицька пропаганда, яка була вагомою складової «гібридної війни» 1917 – 1921 рр. Під її впливом переважна більшість частин УНР проголосила нейтралітет і не брала участь у боротьбі.

Єдино міліарною силою, яка виступила на захист молодої країни стала студентська молодь, в тому числі учні двох старших класів 2-ї Української імені Кирило-Мефодіївського братства гімназії. Цей загін, фактично, без будь-яких навичок військової справи, 29 січня 1918 р. дав загарбникам єдиний скільки-небудь помітний бій на захист УНР і Центральної Ради.

Ще 30 років тому про них в Україні майже ніхто не знав, але зараз ми з вдячністю згадуємо їх імена і вклоняємося їх Світлій Пам'яті. Це, мабуть, головна перемога кількох сотень мужніх юнаків, це те, заради чого вони йшли у бій.

«300 українських спартанців» не змогли зупинити ворога, однак їх імена навічно увійшли в Пантеон Національних Героїв, пам'ять про яких буде жити доти, доки житиме Україна та її народ!

Слава Україні!  

P. s. У науковій бібліотеці Закладу вищої освіти «Подільський державний університет» діє виставка книг і документів, присвячені битві під Крутами 29 січня 1918 р.

Директор бібліотеки
Артур Михайлик