Від міні-ферми до масштабного бізнес-проєкту

9 листопада кафедрою технології виробництва продукції тваринництва та кінології ПДАТУ спільно з провідним підприємством ФОП Боднарчук В.М. було організовано виїзні навчальні заняття для слухачів проєкту «Перепідготовка та соціальна адаптація військовослужбовців, ветеранів та членів їхніх сімей в Україні. Інтеграція моделі проєкту «Норвегія – Україна» в державну систему» щодо перспективи бізнесу з розведення каліфорнійських хробаків. Заняття провели засновник підприємства Боднарчук Володимир Михайлович, випускник механічного факультету ПДАТУ 1989 р. та представник кафедри доцент Бучковська Віта Іванівна.

Виробничі потужності підприємства знаходяться у створених ще пів століття тому триярусних штольнях, загальна довжина яких сягає близько 27 км. Беручи до уваги специфіку географічного розташування виробничої бази підприємства, а саме: відсутність технічної можливості онлайн-трансляції, організатори навчання заздалегідь подбали про створення навчального фільму в реальному часі, з метою його демонстрації для тієї частини слухачів, яка займалась дистанційно.

Заняття відбулись на базі ФОП Боднарчук В.М. у два етапи. Перше відбулось за тематикою лекційно-лабораторних занять дисциплін «Технологія виробництва, зберігання й переробки сільськогосподарської продукції». Друге заняття відбулось за тематикою дисципліни «Бізнес-планування та ведення власної справи.

Під час проведення заняття розгорнулася жвава дискусія між представниками вермиферми та слухачами курсів.

Продукція органічного виробництва, що є дуже популярною зараз, може сприяти підвищенню рівня продовольчої безпеки України та забезпечити її населення якісними та безпечними продуктами харчування.

Відомо, що ґрунт, який багатий органікою рослинного і тваринного походження є найбільш родючим. Проте, накопичені тисячоліттями запаси гумусу неухильно виснажуються. Щоб подолати цю тенденцію, на поля вносять твердий гній. Але у ньому, зазвичай, зберігається велика кількість насіння бур'янів, що призводить до збільшення засміченості полів, впровадження нових механічних і хімічних обробітків та, у підсумку, до виснаження ґрунтів. З іншого боку, кількість великої рогатої худоби постійно зменшується, і в країні просто немає стільки перегною, скільки його потрібно вносити відповідно до теорії. У зв'язку з цим агрономи вносять мінеральні добрива для збагачення ґрунтів. Певний час вони дійсно допомагали підвищувати врожайність. Однак дуже скоро відкрилася й інша сторона їх застосування – пригнічення ґрунтової мікрофлори і, як наслідок, переважання процесів мінералізації над гуміфікацією.

Виходом з положення цілком може стати біоґумус – продукт, отриманий в результаті життєдіяльності звичайних дощових черв'яків чи хробаків. Саме вони переробляють залишки органічних сполук у найцінніший родючий ґрунт, що зветься гумусом. На сьогодні виведена особлива порода черв'яків, які розмножуються та працюють набагато ефективніше, ніж їх «родичі». Це дозволяє розглядати розведення черв'яків як бізнес, який практично не потребує вкладень.

За результатами дискусії було визнано, що дійсно, як говорить одна з численних китайських мудростей: «багатий не той хлібороб, який виростив хороший урожай, а той, який обробив землю, яка його дала».

Черв'яки, які, в першу чергу, асоціюються з риболовлею, а вже потім  із сільським господарством, виробляють вермикомпост (біогумус), який можна використовувати як добриво. А за рахунок надзвичайно високої плодючості черв'яки часто стають основою кормів для домашніх тварин і птахів. Але цим застосування дощових черв'яків не обмежується. Вчені намагаються їх використовувати в якості сировини для виготовлення лікарських препаратів. При всьому цьому дощові черв'яки не тільки корисні, але й невибагливі. Економічна ефективність за рік правильної роботи з розведення черв'яків виходить близько 20 тис. хробаків і більше тони гумусу з 2-х квадратних метрів розсадника. Вермиферми зайняті як вирощуванням хробака на продаж, так і виробництвом біогумусу. Причому фермери не завжди можуть однозначно відповісти, що приносить більший дохід.

Тематика занять викликала підвищений інтерес і в групи слухачів, і серед викладачів.

ННЦПіПК щиро вдячний Боднарчуку Володимиру Михайловичу за співпрацю.

Провідний фахівець навчально-наукового центру перепідготовки і підвищення кваліфікації
Олександр КОРОЛЬЧУК

Асистент кафедри виробництва продукції тваринництва та кінології
Віта БУЧКОВСЬКА