На факультеті ветеринарної медицини і технологій у тваринництві відбувся науково-практичний семінар на тему: «Ящур. Сучасні реалії та ризики» ( Посвідчення УкрІНТЕІ № 431 від 12.05.25 р.). Захід був організований за ініціативи кафедри інфекційних та інвазійних хвороб з метою обговорення актуальних загроз, що постають перед ветеринарною спільнотою у зв’язку з ризиками поширення ящуру. Ящур є одним з найбільш заразних інфекційних захворювань серед тварин, здатних до широкого міждержавного розповсюдження в панзоотичних масштабах і має виняткове значення для економіки, торгівлі і продовольчої безпеки багатьох країн, в тому числі і для України. Небезпечна ця хвороба також і для людини. Враховуючи нинішню епізоотичну ситуацію щодо ящуру в деяких європейських країнах, що межують з нашою державою, тема науково-практичного семінару є досить актуальною та обґрунтованою.
У роботі семінару взяли участь: Начальник Кам’янець-Подільського районного управління Головного управління Держпроспоживслужби в Хмельницькій області Анатолій ЛАВСЬКИЙ, начальник відділу лікувальної роботи та ідентифікації тварин Кам’янець-Подільської дільничної лікарні ветеринарної медицини ХОДЛВМ Леся МУЛЯР, доцентка кафедри інфекційних та інвазійниї хвороб Тетяна КАРЧЕВСЬКА а також викладачі та здобувачі старших курсів ФВМТТ.
У доповідях було розглянуто сучасну епізоотичну ситуацію щодо ящуру, яка, попри відсутність спалахів в Україні, залишається напруженою на глобальному рівні, методи біозахисту тваринницьких господарств та шляхи мінімізації ризиків занесення збудника на територію нашої країни.
Учасники семінару звернули увагу на випадки захворювання в тих країнах, де зберігається циркуляція збудника серед сприйнятливих тварин (Близький Схід, Азія, Північна і Східна Африка) а також на спалахи цієї хвороби в європейських країнах: Німеччині, Угорщині та Словаччині. З огляду на активні торговельні та міграційні зв’язки, сьогодні існує реальний ризик занесення вірусу на територію України, особливо у прикордонні регіони.
Значна увага була приділена профілактиці, зокрема ролі вакцинації у країнах з ендемічним статусом, а також необхідності розробки стратегій швидкого реагування на випадок можливого спалаху.
Під час роботи семінару учасники підкреслили важливість міжвідомчої взаємодії, постійного епізоотичного нагляду та оновлення національних планів протиепізоотичних заходів відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров'я тварин (WOAH).
Проведення подібних заходів сприяє підвищенню фахового рівня, обміну досвідом між теорією та практикою, а також формуванню комплексного підходу щодо запобігання поширенню таких особливо небезпечних хвороб тварин.
Доцентка кафедри інфекційних та інвазійних хвороб
Тетяна КАРЧЕВСЬКА