«Добробут тварин та санітарно-гігієнічна оцінка сімейних молочних ферм» - такою була тема засідання науково-практичного семінару, що 7 листопада 2024 року було проведено науково – педагогічними працівниками кафедри гігієни тварин та ветеринарного забезпечення кінологічної служби Національної поліції України та лікарем ветеринарної медицини проєкту «Сімейні молочні ферми» Романом ПРИБІЛЬСЬКИМ.
Проєкт «Сімейні молочні ферми» успішно працює з 2017 року, спираючись на багатовіковий фермерський досвід України та допомагає українським родинам в селі створювати молочні ферми на 20-50 корів, об’єднуючи їх у всеукраїнську мережу Сімейних молочних ферм. Кожна ферма отримує від спеціалістів проєкту сучасні технології і ряд послуг, що дозволяє виробляти якісне молоко і вести прибутковий фермерський бізнес силами однієї родини. Крім того, проєкт «Сімейні молочні ферми» запровадив систему постійного ветеринарного супроводу молочних ферм із веденням електронного обліку по кожній фермі. Це дозволяє заздалегідь та на випередження реагувати на будь-які негативні зміни. Тому для ознайомлення студентів спеціальності «Ветеринарна медицина» зі специфікою роботи лікаря ветеринарної медицини на Сімейних молочних фермах співробітниками кафедри було організовано даний семінар. Семінар складався з двох частин: теоретичної та практичної. В першій – лектор ділився досвідом добробутної оцінки умов утримання корів сімейних молочних ферм, вимог добробуту утримання телят, санітарно-гігієнічних вимог щодо обробки доїльного обладнання та молочного інвентарю. Також студенти отримали відповіді на питання щодо дотримання вимог до безпечності і якості молока, що виробляється на фермі, зокрема: оцінки стану здоров’я вим’я за допомогою тестів на приховані форми маститу; візуальної оцінки якості перед- та післядоїльної обробки молочної залози; оцінки процедури доїння та умов зберігання молока; оцінки якісних показників молока за допомогою приладу EkoMilk; виявлення можливого вмісту антибіотиків у молоці. Друга частина семінару мала практичний характер і відбувалась уже на клініці факультету, де здобувачі мали змогу ознайомитися із практичною стороною роботи лікаря ветеринарної медицини. Було представлено спеціально облаштований автомобіль із необхідними ветеринарними реманентом, лікарськими засобами тощо. Зокрема студенти ознайомились та відпрацювали на практиці: ректальне дослідження корови УЗД апаратом, техніку обрізання ратиць у корів та багато інших маніпуляцій, що має виконувати ветеринарний лікар у своїй професійній діяльності.
Колектив кафедри висловлює щиру подяку лікарю ветеринарної медицини проєкту «Сімейні молочні ферми», випускнику факультету ветеринарної медицини та технологій у тваринництві ЗВО «ПДУ» Роману ПРИБІЛЬСЬКОМУ за участь у семінарі. Семінар був корисний та цікавий як для студентів, викладачів, так і для практикуючих лікарів ветеринарної медицини.
Доцент кафедри гігієни тварин та ветеринарного
забезпечення кінологічної служби
Національної поліції України, Світлана ЛАЙТЕР-МОСКАЛЮК