Кафедра тракторів, автомобілів та енергетичних засобів

Викладацький склад

вул. Шевченка, 13, корпус 7,
м. Кам'янець-Подільський,
32300, УкраїнаТел.: (03849) 6-83-46

Кафедра тракторів, автомобілів та енергетичних засобів (початкова назва «Трактори і автомобілі») була організована 1966 року, яка об'єднувала курси дисциплін - конструкції тракторів і автомобілів, основ теорії та розрахунку тракторних і автомобільних двигунів, основ теорії та розрахунку тракторів і автомобілів, теплотехніки та застосування теплоти у сільському господарстві, правил дорожнього руху.

Першим завідувачем кафедри був кандидат технічних наук, доцент Ф.М. Музичук. Від 1977 року кафедру очолював кандидат технічних наук, доцент Ю.А. Бобильов. З 1987 року дотепер посаду завідувача кафедри обіймає доктор технічних наук, професор, дійсний член Міжнародної академії аграрної освіти І.І. Водяник.

У різні роки на кафедрі працювали А.А. Більневіч, Є.П. Коваленко, А.А. Кірічек, І.П. Олійник, Б.Г. Койфман, В.С. Таралевич, М.М. Баюк, Г.Н. Кучеров, Й.К. Шевчук, В.М. Воскресенський, В.Д. Близнець, А.С. Бурко, В.В. Смільський, О.І. Брензей, М.М. Клєвцов, А.М. Божок, В.О. Прокопчук, М.І. Кизима, В.В. Чекменьов.

За останні десять років викладачі кафедри захистили дві дисертації:

• В.В. Чекменьов (2007) – на тему «Безступінчасте регулювання потужності дизеля при виконанні сільськогосподарських робіт застосуванням універсального регулятора», отримавши науковий ступінь кандидата технічних наук;
  • В.І. Дуганець (2016) – на тему «Теорія і практика виробничого навчання майбутніх фахівців аграрно-інженерного напряму», отримавши науковий ступінь доктора педагогічних наук.

За час існування кафедри було створено й обладнано сучасним устаткуванням вісім лабораторій загальною площею понад 1000 м2. Це три лабораторії конструкцій тракторів і автомобілів; лабораторія енергетичних засобів у сільському господарстві, паливно-мастильних та інших експлуатаційних матеріалів; лабораторія випробувань тракторів і автомобілів; лабораторія теплотехніки; лабораторія випробувань двигунів внутрішнього згоряння; лабораторія гідравліки; лабораторія енергозбереження в теплоенергетичних системах та ЖКГ; лабораторія газопостачання АПК.

Окрім того, було створено автотракторний полігон, клас автотренажерів та спеціалізований клас технічних засобів навчання з вивчення конструкцій тракторів і автомобілів. Усі лабораторії обладнані необхідним сучасним устаткуванням і методичними матеріалами.

Сьогодні навчальний процес забезпечують дев'ять співробітників кафедри: два доктори наук (професори), два кандидати наук (доценти), три асистенти, а також старший лаборант і технік, які здійснюють навчальний процес з підготовки студентів інженерно-технічного факультету та навчально-наукового інституту енергетики денної і заочної форм.

Кафедра має в своєму розпорядженні наступні лабораторії:

• конструкції тракторів і автомобілів – 3;
  • енергетичних засобів у сільському господарстві, паливно-мастильних та інших експлуатаційних матеріалів;
  • випробування тракторів і автомобілів;
  • теплотехніки та теплопостачання;
  • випробування двигунів внутрішнього згоряння;
  • гідравліки та водопостачання;
  • енергозбереження в теплоенергетичних системах та ЖКХ;
  • газопостачання АПК.

На кафедрі читаються наступні дисципліни: «Автомобілі», «Автомобільні двигуни», «Трактори і автомобілі», «Альтернативні енергоустановки», «Вступ до фаху», «Газопостачання в агропромисловому комплексі», «Гідравліка», «Гідравліка та водопостачання в агропромисловому комплексі», «Гідравліка, гідро- і пневмоприводи», «Електронне та електричне обладнання автомобілів», «Енергозбереження в теплоенергетичних системах та комунально-житловому господарстві», «Комп'ютерна діагностика автомобілів», «Моделювання технологічних процесів і систем», «Моделювання технологічних процесів підприємств автомобільного транспорту», «Основи діагностики і  технічної сертифікації автомобілів», «Основи технічної діагностики», «Основи технічної діагностики автомобілів», «Паливно-мастильні та інші експлуатаційні матеріали», «Прикладні комп'ютерні технології», «Сучасні методи розрахунку проектування машин», «Сучасні тенденції розвитку конструкції автомобілів», «Тепловодопостачання в АПК», «Теплотехніка», «Теплотехніка і гідравліка», «Теплотехніка і теплоенергетичні установки», «Технічна експлуатація автомобілів», «Технічна естетика», «Технічна творчість і технологія наукових досліджень», «Технологічне обладнання для обслуговування та ремонту автомобілів», «Транспортні засоби».

Напрями наукових розробок кафедри тракторів, автомобілів та енергетичних засобів

1 Удосконалення перспективних педагогічних технологій навчання - Дуганець В.І.
2 Розробка перспективних технологічних схем і систем водопостачання та водовідведення - Дуганець В.І.
3 Розробка конструкцій та обґрунтування параметрів роторного вітродвигуна з автоматичною орієнтацією лопатей - Краснолуцький П.П.
4 Розробка конструкцій та обґрунтування параметрів низькооборотного електрогенератора для вітроенергетичної установки - Краснолуцький П.П.
5 Удосконалення ходових систем мобільної сільськогосподарської техніки - Водяник І.І.,
- Майсус В.В.
6 Розробка пристроїв для контролю і автоматичного регулювання завантаження двигуна - Роляк О.А.,
- Майсус В.В.,
- Олексійко С.Л.,
- Пукас В.Л.
7 Дослідження основних параметрів транспортних складових технологічних систем збирання сільськогосподарських культур - Пукас В.Л.
8 Математичне моделювання роботи мобільних енергетичних засобів - Водяник І.І.