15 листопада 2023 року асистентка кафедри нормальної та патологічної морфології і фізіології Світлана ЛІЩУК прийняла участь у прямому включенні вебінару на тему: «Креатинін та SDMA у котів», який організував Центр ветеринарної освіти при Сіднейському Університеті (Австралія).
У заході прийняли участь науковці та практикуючі лікарі ветеринарної медицини з усього світу.
Спікером вебінару виступила Наталі Кортман (BVSc MANZCVS MVS Dip ACVP), відомий ветеринарний клінічний патологоанатом, докторка, випускниця Королівьского ветеринарного коледжу Великобританії, дипломат Американського ветеринарного коледжу, викладачка клінічної патології Мельбрунського університету.
Доктор Кортман провела змістовну доповідь щодо сучасних етапів вичення показників креатиніну та SDMA, які є індикаторами швидкості фільтрації у клубочках нирок, їх відносні переваги, чутливість та специфічність для діагностики захворювань нирок на основі новітньої літератури, що в свою чергу допоможе вирішити, який інструмент найбільш корисний для вчасної діагностики чотирилапих пацієнтів.
SDMA (симетричний диметиларгінін) - це амінокислота та інноваційний біомаркер для оцінки функції нирок, який практично цілком виводиться нирками, що робить SDMA точним показником їх функції. Цей тест допомогає лікарям виявляти захворювання нирок на ранніх стадіях в два рази частіше, ніж традиційні способи.
Дослідження доводять, що SDMA допомогає виявити захворювання нирок навіть при нормальному значенні креатиніну, оскільки виявляє захворювання раніше, і не залежить від м'язової маси. У виснажених, худих, старих тварин з хронічним захворюванням нирок, креатинін може залишатись в межах норми. Без дослідження SDMA можна не розпізнати захворювання нирок. Рівень креатиніну залежить від сухої м'язової маси, для SDMA - ні. У тварин із розвиненою мускульною масою концентрація креатиніну може перевищувати референсні інтервали, а концентрація SDMA залишається в нормі.
У контрольованих дослідженнях кішок і собак було показано, що SDMA має більш важливе значення, ніж креатинін для дослідження функції нирок. Дослідження SDMA нещодавно було додано IRIS (Міжнародним товариством вивчення захворювань нирок) до протоколів зі стадіювання хронічної хвороби нирок (ХХН).
Вебінар надав багато корисної та цікавої інформації для науково-педагогічних працівників, науковців та практикуючих лікарів ветеринарної медицини та дозволив глибше зрозуміти сучасні етапи розвитку інноваційних біомаркерів.
Після завершення вебінару його учасники подякували організаторам та особисто докторці Наталі Кортман за теплу та дружню атмосферу, а також за надзвичайно корисну й актуальну інформацію. Адже рання діагностика захворювань нирок дозволяє провести своєчасне та ефективне лікування. Це може покращити якість життя наших улюбленців і відтермінувати прогресування захворювання.
Інформацію підготувала асистентка кафедри
нормальної та патологічної морфології і фізіології
Світлана ЛІЩУК