Під час проведення практичного заняття студентського наукового гуртка «Хірургічна допомога» здобувачі вищої освіти під керівництвом асистента Олександра БОДНАРА провели кастрацію жеребця. Попередньо був проведений інструктаж з техніки безпеки та наголошено на недопустимість грубого поводження з твариною.
Кастрацію тварин провадять з економічною та лікувальною метою. Кастровані тварини спокійніші, краще відгодовуються; вважається, що їхнє м'ясо смачніше і поживніше, позбавляється неприємного специфічного запаху. Кастрованого жеребця називають мерином. Після операції кастровані тварини стають податливими і поступливими, при цьому їх фізичні характеристики і зовнішній вигляд не змінюються. Відомо, що мерини перевершують жеребців при господарському використанні та в спортивних перегонах, де потрібна фізична витривалість.
Оперативне втручання розпочинали з клінічного дослідження тварини: визначили чи вона здорова, врахували можливі ускладнення під час операції та можливість виникнення післяопераційних ускладнень. У результаті обстеження встановили, що операцію можна провести під місцевою анестезією шляхом введення розчину лідокаїну у кожний сім’яник. Внутрішньовенно ввели заспокійливі препарати, після чого провели повал жеребця та надійну фіксацію кінцівок. Особливу увагу звертали на недопустимість травмування тварини, зменшення больових відчуттів, суворе дотримання правил асептики та антисептики. Орхіектомію (видалення сім’яників) проводили відкритим способом із використанням щипців Занда. При цьому розрізали всі шари мошонки разом із загальною піхвовою оболонкою, перерізали перехідну зв’язку, після чого видалили сім'яник і придаток.
Після закінчення операції були визначенні правила догляду та утримання тварини з метою недопущення виникнення післякастраційних ускладнень, особливо інфікування та розвитку гнійної інфекції. Двом гуртківцям було доручено проведення курації прооперованої тварини з метою подальшого написання курсової роботи.
Мирного всім неба і до наступної зустрічі.
Підготував: асистент кафедри
ветеринарного акушерства,
внутрішньої патології та хірургії
Олександр БОДНАР