В Подільському державному університеті долучилися до Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства».

Щорічно в Україні з 25 листопада до 10 грудня включно проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства». Мета акції – привернення уваги суспільства до проблем подолання насильства у сім’ї, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок.

За даними досліджень, в Україні проблема населення, особливо домашнього та гендерно обумовленого, залишається актуальною. Важливість цієї дії призвела до зміни ставлення суспільства до насильства, руйнування стереотипів і сприяння створеного безпечного середовища. Саме тому щорічно, починаючи з 1991 року, міжнародна спільнота підтримує акцію «16 днів проти насильства».

Дати початку та завершення Акції вибрані не випадково. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини.

Шістнадцятиденний період акції охоплює наступні важливі дати:
• 25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок;
• 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом;
• 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством;
• 3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями;
• 5 грудня – Міжнародний день волонтера;
• 6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі;
• 9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією;
• 10 грудня – Міжнародний день прав людини.

У Закладі вищої освіти «Подільський державний університет» долучилися до ініціативи та силами профкому, студентського парламенту, Центру виховної роботи і соціально-культурного розвитку Університету, провели  для здобувачів вищої освіти ряд заходів, а саме: семінар «Не мовчи!», де ми вчилися  виявляти увагу до проблем, підтримувати тих, хто постраждав та працювати над формуванням культури взаємоповаги та захисту прав людини; груповий перегляд відео “Булінг. Знаю, не допускаю”., “Що таке насильство? Як себе захистити?”, “Знай свої права, не забувай про обов’язки”; відзнято соціальнозмістовні ролики для розміщення у соцмережах.

Проведені заходи спонукали студентів до аналізу власних дій, вчинків, переосмислення цінностей. Сприяли вихованню у молоді людяності, відповідальності, любові до ближнього, поваги до гідності іншої людини, свідомого ставлення до своїх прав та обов'язків. Зокрема, під час  проведення заходів здобувачі вищої освіти мали можливість прослухати історичні довідки, юридичні аспекти та почути важливу інформацію.

17 грудня 1999 року Генеральна Асамблея ООН оголосила 25 листопада Міжнародним днем боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок.
Ця дата була обрана в пам’ять про сестер Мірабал – політичних активісток, що в 1960 році були жорстоко вбиті за наказом домініканського диктатора Рафаеля Трухільо. Цей день також став символом світового визнання проблеми гендерного насилля.

Щороку близько 10000 жінок в Україні гине від домашнього насильства. Жінки у всьому світі потерпають від домашнього насильства більше, ніж від пограбувань та в автомобільних катастрофах, разом узятих. Ми маємо визнати, що проблема насилля в Україні все ще існує.

 Україна як держава докладає зусиль, аби викорінити насильство в сім‘ї: ухвалено відповідний закон; країна приєдналася до кампанії ООН проти побутового насильства; започаткована загальнодержавна кампанія “Стоп-насильству”. 15 листопада 2001 року в Україні був прийнятий Закон «Про попередження насильства в сім’ї». 7 листопада 2011 року від імені України була підписана Конвенція Ради Європи про попередження та боротьбу з насильством щодо жінок та домашнім насильством.

Україна ратифікувала Конвенцію ООН проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання 1984 р., положення якої розвивають і уточнюють міжнародні стандарти в цій галузі. Відповідно до цієї конвенції Україна визнала, що катування означає будь-яку дію, якою будь-якій особі умисно заподіюються сильний біль або страждання, фізичне чи моральне, щоб отримати від неї або від третьої особи відомості чи зізнання, покарати її за дії, які вчинила вона або третя особа чи у вчиненні яких вона підозрюється, а також залякати чи примусити її або третю особу, чи з будь-якої причини, що ґрунтується на дискримінації будь-якого виду, коли такий біль або страждання заподіюються державними посадовими особами чи іншими особами, які виступають як офіційні, чи з їх підбурювання, чи з їх відома, чи за їх мовчазної згоди. Україна є учасницею Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 р., яка в ст.3 передбачає свободу особи від катувань чи нелюдського або такого, що принижує її гідність, поводження чи покарання. Україна також ратифікувала 24 січня 1997 р. Європейську конвенцію про запобігання тортурам та нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню і покаранню 1987 р., яка не дає визначення катувань, але передбачає дійовий міжнародний механізм реалізації ст.3 Конвенції про захист прав і основних свобод людини.

Таким чином, законодавство про попередження насильства в сім’ї наділяє нас досить широкими можливостями щодо звернення до органів та установ за допомогою у ситуації сімейного насильства, що тягне за собою вжиття визначених заходів по його запобіганню. Немає рецепту на усі випадки життя, тому що ситуації можуть бути дуже-дуже різними. У різних людей різні духовно-моральні сили, різні можливості. Те, що один може сам осмислити, зрозуміти і змінити ситуацію, інший – не в силах. Але боротися з насиллям просто необхідно для нормального повноцінного життя.

 

Міністерство освіти і науки України рекомендує організувати та провести в закладах освіти навчальні заняття, лекції, вебінари, круглі столи,  скористатись матеріалами, які було підготовлено та адаптовано у межах проєкту Ради Європи «Боротьба з насильством щодо дітей в Україні»:

✔ Лист МОН України від 19.09.2024 №1/17118-24 “Про міжвідомчий алгоритм взаємодії щодо превенції та протидії булінгу (цькування)”

✔ Міжвідомчий алгоритм взаємодії щодо превенції та протидії булінгу (цькування)

✔ Матеріали ЮНІСЕФ

✔ Сторінка Stop bullying

✔ Сторінка Stop sexting

✔ Посібники Stop sexting

✔ Інфографіка “Дізнайтеся про ризики торгівлі людьми та експлуатації” (ГО “Ла Страда Україна”)

✔ Рекомендації щодо усунення ризиків торгівлі людьми у звязку з війною в Україні та гуманітарною кризою, які розроблено групою експертів Ради Європи з протидії торгівлі людьми (ГРЕТА)

✔ Навчально-методичний посібник  «Соціально-педагогічні основи захисту прав людини, протидії торгівлі людьми та експлуатації дітей» (ГО “Ла Страда Україна”)

✔ Флаєр “Сексуальне насильство може проявлятись в таких формах” (ГО “Ла Страда Україна”)

✔ Флаєр “Якщо ви стали свідком сексуального насильства, пов’язаного з війною”(ГО “Ла Страда Україна”)

✔ Рекомендації «Як убезпечитися від потрапляння в ситуацію торгівлі людьми» (ГО “Ла Страда Україна”)

✔ Як батькам запобігти ризиків домашнього насильства щодо дітей в період війни (ГО “Ла Страда Україна”)

✔ Загальний алгоритм дій при потраплянні в ситуацію домашнього насильства (для дорослої особи) (ГО “Ла Страда Україна”)

✔ Алгоритми реагування педагогічними працівниками та перенаправлення ними дітей, постраждалих від насильства, з особливою увагою до домашнього насильства, в умовах дистанційного навчання під час війни (ГО “Ла Страда Україна”)

✔ Серія ліфлетів для педагогів, батьків та дітей “Як уберегти дитину від насильства?” (ГО “Ла Страда Україна”)

✔ Наслідки булінгу (ГО “Ла Страда Україна”)

✔ Загальні правила безпеки для дітей та підлітків (ГО “Ла Страда Україна”)

 

Куди звернутися людині, яка зазнала насильства в сім’ї?

Відділ попередження насильства в сім’ї та протидії торгівлі людьми Департаменту сімейної та гендерної політики Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту надає інформацію про те, куди звертатися громадянам, які постраждали від насильства в сім’ї.

Особа, яка постраждала від насильства в родині, може звернутися до:

  • управлінь та відділів у справах сім’ї, молоді та спорту обласних та районних державних адміністрацій;
  • відповідних підрозділів органів внутрішніх справ – дільничних інспекторів міліції, а якщо це стосується дитини, то до кримінальної міліції у справах дітей;
  • центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді;
  • центрів соціально-психологічної допомоги;
  • центрів медико-соціальної реабілітації жертв насильства в сім’ї;
  • неурядових організацій, які працюють у сфері запобігання насильству в сім’ї;

Якщо ви стали свідком або жертвою булінгу або насильства, вас ображають, потребуєте допомоги, ви можете звернутися до куратора, декана, психолога Університету. На сайті ЗВО «ПДУ» та у фойє головного корпусу розміщена «Скринька довіри», куди ви можете написати записку із зазначенням того хто ви, і хто вас ображає. Психологічна служба допоможе вам розібратись у конфліктній ситуації.

Якщо людина опинилась у складних обставинах, спричинених насильством в сім’ї чи його реальною загрозою, якщо стала жертвою торгівлі людьми та прагне повернутися до нормального життя, за телефоном «гарячої лінії» 1547 цілодобово консультанти готові надати психологічну підтримку або зареєструвати відповідне звернення до державних органів.

 

Інформацію підготувала голова Первинної профспілкової

організації співробітників та студентів ЗВО «ПДУ»

Світлана ЛІЩУК

(У статті використано матеріали з сайту МОН

та з сайту ГО “Ла Страда Україна”)