Подільська «Просвіта» в 2019 році
Наукова бібліотека
Понеділок, 11 лютого 2019, 08:43

Одна з найбільш давніх і поважних громадський організацій України, Всеукраїнське товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка, яка в грудні минулого року відзначала 150 років свого існування, шостого лютого 2019 р. у приміщенні Кам'янець-Подільської міської бібліотеки імені Костя Солухи зібрала форум, присвячений основним здобуткам та планам діяльності організації.

Метою заходу було узгодження діяльності «Просвіти» на теренах Поділля з іншими освітніми і культурними українськими осередками краю (університетами, бібліотеками, музеями тощо), ознайомлення з планами та проектами Кам'янець-Подільської «Просвіти» на 2019 р.

Голова Кам'янець-Подільської «Просвіти» В'ячеслав Полятинчук привітав просвітян зі славним ювілеєм, проаналізував діяльність товариства у нашому місті та представив учасникам зібрання останні здобутки організації та проекти на майбутнє.

Із презентацією «Присяга – 1919» виступив кам'янчанин Дмитро Бабюк. Мова йде про видатну історичну подію українського державотворення – присягу уряду Директорії і війська на вірність УНР, яка відбулася 14 жовтня 1919 р. у Кам'янці-Подільському. Дійство відбулося в центрі міста, на площі, поряд будинком сучасної міської адміністрації. Збереглися чудові світлини, які ілюструють цю подію. На них знаходимо С. Петлюру, А. Макаренка, Ф. Швеця та інших діячів Української революції 1917 – 1921 рр. Всі вони представлені у короткометражному фільмі, презентованому до уваги присутніх. До його створення причетні А. Заєць (режисер), П. Болтанюк, П. Нечитайло, Д. Бабюк та інші. Нагадаємо, що саме це фільм став одним  з чинників, який вплинув на рішення надати нашому місту статусі «Молодіжної столиці України» у м. Львів (2019 р.).

Приємно, що міська влада пішла назустріч громаді і в центрі міста, поряд з майданом Відродження, планується встановити пам'ятний знак на честь знаменної події.

З цікавим проектом до ювілею культурної дипломатичної місії Української республіканської хорової капели Олександра Кошиці «Щедрик», яка 100 років тому вирушила із Кам'янця у світове турне, виступив заступник голови Кам'янець-Подільського об'єднання Товариства Анатолій Паладійчук. Це турне, яке охопило 17 країн світу, стало типовим прикладом української «культурної дипломатії» періоду Симона Петлюри. На виконавців чекав блискучий успіх на всіх концертних майданчиках, де їм доводилося виступати, а всесвітньовідомий «Щедрик» Миколи Леонтовича став таким якраз після названого туру.

Слова Анатолія Паладійчука набули особливого значення після виступу учнів та викладачів дитячої музичної школи імені Фадея Ганіцького, які виконали знаменитий «Щедрик».

З ініціативи кам'янецьких просвітян на фасаді будинку міської управи (зараз будинок будівельного коледжу) планується встановити пам'ятний знак на честь О. Кошиці, оскільки саме звідси його капела рушила в турне.

Науковий співробітник історичного музею-заповідника Ольга Венгрова презентувала музейну годину «Кам'янець – остання столиця УНР».

Голова обласної «ПРОСВІТИ» Віталій Міхалевський відзначив важливість даних проектів та планів в історії України та вручив першому керівнику Товариства української мови в Кам'янці – Подільському Едуарду Крилову Грамоту обласної ради.

Своїми дослідженнями про перебування членів уряду УНР в Кам'янці поділився журналіст та краєзнавець Олег Будзей.

Подільський державний аграрно-технічний університет представляли доцент Валерій Нестеренко (член правління кам'янецької «Просвіти») та директор наукової бібліотеки Артур Михайлик. Від імені ректорату та всіх співробітників вишу вони привітали «Просвіту» з ювілеєм та побажали якнайскорішого здійснення всіх планів та задумів місцевих просвітян.

Артур Михайлик