Поради психолога першокурсникам
Неділя, 11 серпня 2019, 13:25

Вступивши на перший курс будь-якого навчального закладу, людина потрапляє в абсолютно нове середовище, в якому потрібно адаптуватися буквально з перших днів навчання. Зазвичай студентські роки – це найяскравіші моменти в житті людини. За ці роки молода людина знаходить свій осередок в суспільстві, визначається зі способом життя, отримує спеціальність, яка стане передумовою для майбутньої роботи. Тому дуже важливо з перших днів навчання вступити в потрібний ритм роботи, а далі відчувати тільки позитивні емоції від прекрасного студентського життя.

Вчитися в навчальному закладі не так уже й важко, головне – уловити ритм, за яким працює система та не пускати все на самоплив.

Перший курс запам'ятовується всім студентам, а також їх батькам. Адже саме він насичений новими подіями, радощами, тривогами та складнощами. Щоб останніх було якомога менше, давайте поміркуємо про те, з якими труднощами доведеться зустрітися першокурсникам.

Коли ти студент-першокурсник перед тобою відкриті всі двері, дихається легко, на душі радісно. Звичайно, адже позаду складний конкурсний відбір, а до наступних іспитів цілих півроку. І головне – ти сюди потрапив! Ти тепер по-справжньому дорослий! Все потрібно робити самостійно. Можливо, ти живеш тепер в новому незнайомому місті, у тебе є ліжко-місце в гуртожитку. Але немає поруч батьків і звичних шкільних друзів, знайомих. І ти сумуєш …

Певна розгубленість, сум за рідними і друзями, відчуття «загубленості» у місті – це нормально. Дай собі час на те, щоб нове місце стало близьким та рідним. Пам'ятай: адаптація (процес пристосування до нового) стосується всіх і може тривати від трьох днів до півтора року й більше.

Незважаючи на всі ці душевні сум'яття, запаморочливий запах змін, тобі належить кожен день стикатися з повсякденними проблемами і самостійно вирішувати їх.

Щоб було легше адаптуватися до нових умов перебування в будь-якому незнайомому місці (місто, університет, гуртожиток) насамперед тобі необхідно налагодити контакт з оточуючими людьми. З самого початку потрібно налаштуватися на комунікабельний лад, побороти свій сором і всюди, де тільки можна, знайомитися.

У навчальному закладі, де ти тепер навчаєшся, вивчи імена всіх своїх викладачів, відвідуй все лекції, налагодь контакт з однокурсниками і бажано з деякими з них здружилися по-справжньому.

Також необхідно ознайомитися і з самою будівлею, де ти будеш вчитися. Походити по її коридорах, подивитися, як розташовані аудиторії, їдальня, бібліотека і т.д. Цією порадою не варто нехтувати, так якнайчастіше першокурсники спізнюються на лекції елементарно через те, що не змогли швидко знайти потрібну аудиторію.

Як тільки ти заселився та хоч мало-мальськи познайомився з сусідами, відразу ж обговори з ними правила та порядки, які будуть встановлені в вашій кімнаті. Як будемо харчуватися: разом чи окремо? Графік прибирання кімнати, гостьові візити та інше. Надалі це позбавить тебе від дрібних сварок і непорозумінь на порожньому місці.

Зазвичай немісцеві студенти приїжджають зазделегідь до початку навчального року. Цього часу цілком достатньо для того, щоб заселитися в гуртожиток, познайомитися з сусідами і трохи вивчити місто. Ну і звичайно необхідно самому походити по місту, вивчити прилеглі околиці. А головне – з'ясувати, скільки часу тобі потрібно, щоб дістатися до важливих об'єктів (навчальний заклад, бібліотека і т.д.)

Про те, що перший курс – найважливіший, напевно, новоспечені першокурсники вже чули і не раз. Тому необхідно відразу налаштуватися на робочий лад. На перших порах навчання виникає враження, що рівень свободи настільки великий, що і вчитися не потрібно зовсім. Ця ілюзія розчиняється, коли настає або наближається сесія, особливо перша. Слід нагадати, що студент – доросла людина, і повинен володіти самостійністю та відповідальністю. Взагалі забудьте про свої інтереси до пори до часу – і працюйте, працюйте дуже напружено – в сенсі, вчіться. Відвідуйте всі лекції, виконуйте всі завдання. Пропуски і їх накопичення призводить до сумних наслідків, стресів на сесії, а деяких і доводить до кабінету психолога.

Дуже важливо студенту-першокурснику визначиться з новим режимом: скільки часу витрачати на навчання, скільки на вдосконалення своїх здібностей, на відпочинок і дозвілля. Правильний і доречний відпочинок, проведення вільного часу з користю створює можливість успішно відновити власні фізичні й психологічні резерви. Ніхто не може вчитись 24/7. Наш організм як цілісна система автоматично вимикається при перенавантаженнях. Тому лінь, апатія, роздратування можуть бути проявами морального виснаження і втоми.

Отже:

• Менше хвилювань – більше віри!
  • Пам'ятаймо про сон!
  • Провітрюймо приміщення, де проходить основна навчальна активність!
  • Фізична активність: зарядка, вечірня прогулянка, дружній похід!
  • Смачна і корисна їжа. Глюкоза, омега-3, ненасичені жирні кислоти, вітаміни й щось особливо смачненьке! Плюс сухофрукти, фрукти й горіхи.
  • Бонуси та особливі радості: похід у кіно, бажані подарунки, приємні сюрпризи – можуть піднімати настрій, сприяти підвищенню тонусу та мотивації!
  • До навчання – без фанатизму з усіх боків!
  • По можливості тривожних, «залякуючих» родичів-панікерів залишаємо поза зоною доступу до першокурсників (йому достатньо батьків і себе самого).
  • + власні варіанти створення безпечно-комфортного простору для непростого періоду життя.

Шановні студенти-першокурсники! Не ви перші, не ви останні вчитеся. Студентські роки стануть для вас гарним стартом і залишаться в памяті, якщо ви використаєте свій шанс в повній мірі, ставши справжнім асом обраної професійної діяльності.