Багатогранний Тарас Шевченко
Наукова бібліотека
Четвер, 14 березня 2019, 20:39

13 березня в бібліотеці університету, з нагоди 205-річниці Тараса Шевченка,  великого українського поета, художника, просвітителя,  відбувся урочистий захід «Багатогранний Тарас Шевченко». Присутні на зустрічі викладачі, студенти та гості університету мали чудову нагоду долучитися до універсальної, синкретичної спадщини геніальної людини, українського Пророка.

Постать Кобзаря для всіх українців є непересічною. Це не лише геніальний поет, художник, краєзнавець, фольклорист. Він став уособленням самої України, заклав основи її існування, її майбутнього. Зрозуміло, життя та творчість особистості такого масштабу породжує багато думок, суджень та, навіть, міфів. Саме для спроби з'ясувати, що відповідає дійсності, та що ні, для спроби об'єктивного погляду на творчу спадщину Тараса і зібралися присутні. Про це зауважив ведучий заходу, директор наукової бібліотеки ПДАТУ Артур Михайлик.

Коротку доповідь, основою  якої стала книга лауреатки Національної премії ім. Т. Шевченка 2019 р., письменниці, поетеси, есеїстки, культуролога Оксани Забужко «Шевченків міф України», присутні почули від бібліотекара  ПДАТУ Валентини Уманець. Книга стала однією з найголосніших подій сучасної української гуманітаристики.

Доповідь зацікавила   авторським  пошуком  відповідей   на численні питання, які стосуються творчості і особистості Т. Шевченка, серед яких  –  пошук метафізичних смислів історії, які зашифровані в Шевченковому тексті, її аналізом з позицій християнської філософії, традицій української демонології тощо.

Питання перебування Тараса Шевченка на Поділлі висвітлив доцент ПДАТУ Валерій Нестеренко. Виступ вченого посилили чудові світлини з історії Кам'янця-Подільського, пов'язані з перебуванням Кобзаря в нашому місті. Дослідження, проведене на високому науковому рівні, цілком заслуговує на окреме видання.

Гість заходу, Микола Іванович Панасюк, український художник-графік, член Національної спілки художників України, розважливо і докладно розповів  про власні  експерименти із різними жанрами і техніками. Художника приваблюють точність ліній малюнку,  філігранність акватинти.  Він представив  офорти із серії «Дорогі мотиви», де мистецькі  відтворив чарівність і неповторність міста-фортеці. В офорті «Не забудьте…(Т. Шевченко)», одному з  іншої серії офортів «Муза надихає»,  майстерно змальовано образ Пророка, Генія українського народу Тараса Шевченка.

Наразі Микола Панасюк – автор 26  виставок. Його роботи експонувалися на республіканських, всесоюзних та міжнародних художніх виставках.

Присутніх чекала приємна несподіванка від майстра – після свого виступу він подарував одну з своїх робіт нашому вишу. Картина займе гідне місце в експозиції музею історії університету.

Не залишив нікого байдужим  виступ іншого гостя заходу –  Тетяни Федорівни Дорошенко, поетеси, керівника поетичного клубу «Джерела душі», яка живо, безпосередньо прочитала проникливі, сповнені громадянського чуття,  вірші, присвячені Кобзарю.

Рядки, написані Тетяною Дорошенко, ще раз засвідчують, наскільки Шевченко зараз актуальний для всіх нас, для сьогодення України.

Шевченко писав:
І забудеться срамотня
Давняя година,
І оживе добра слава,
Слава України..

Маємо надію, саме ці його слова виявляться пророчими.

Наукова бібліотека ПДАТУ