Громадський рух у Кам’янці-Подільському
Наукова бібліотека

Серед головних завдань, що стоять перед Україною на сучасному етапі є розбудова демократичної держави та громадянського суспільства. Досвід передових країн світу свідчить про те, що неодмінною умовою формування такої держави є становлення суспільних інститутів, серед яких важливу роль відіграють громадські організації та об'єднання. Такі організації покликані задовольняти економічні, соціальні, спортивні, творчі, вікові, культурні інтереси людей, вони всі є недержавними, добровільними і неприбутковими. На думку відомого американського соціолога Т. Парсонса, демократія досягає розквіту якраз в тих країнах, де закон ефективно захищає право громадян вступати в асоціації в ім'я загальних громадянських цілей і формувати групи, що відбивають їхні загальні думки, цінності й інтереси.

Разом із тим, в Україні держава, на жаль, часто не виконує свої функції ідеально, зокрема, у сфері захисту економічних, соціальних, культурних інтересів своїх громадян. За таких умов громадські організації можуть стати ефективним інструментом контролю за діяльністю органів влади та реалізацією покладених на них функцій.

З метою знайомства студентів Подільського державного аграрно-технічного університету з діяльністю таких інституцій та формування в молоді розуміння їхніх цілей та завдань, 31 жовтня 2018 р. у читальній залі наукової бібліотеки ПДАТУ відбулася зустріч представників українських громадських організацій, що діють у Кам'янці-Подільському зі студентами.

Коло представлених на заході громадських об'єднань виявилося широким: від спортивного та природозахисного до освітнього та волонтерського напрямів.

Розпочав зібрання директори наукової бібліотеки ПДАТУ Артур Михайлик, який висвітлив загальну ситуацію з громадським рухом в Україні. Доповідач зауважив, що в нашій країні, крім дійсно існуючих й потрібних, функціонує багато таких організацій, діяльність яких зводиться до формальної. Так, у нас налічується близько 40 (!) міфічних організацій козаків. Багато таких інституцій існує, фактично, лише на папері, а очолюють їх особи (принаймні згідно документів), яких давно немає серед живих.

Після того до слова були запрошені шановні гості, кожен із яких розповів про те об'єднання, яке він представляє.

Володимир Коробчук зупинився на діяльності та проблемах однієї з наймасовіших громадських організацій України – Українського товариства мисливців та рибалок.

В'ячеслав Полятинчук висвітлив роботу Кам'янець-Подільської ГО «Просвіта» імені Тараса Шевченка. Голова організації чітко визначив мету її діяльності й зауважив, що якраз зараз робота «Просвіти» є актуальною і необхідною.

Цікавим і емоційним був виступ Валентини Володимирівни Магелат, яка представляла відразу дві інституції – ГО «Жіноча сотня» та Благодійна організація «Надія», які діють в нашому місті. Ці волонтерські організації мають свою «лінію оборони» та дозволяють українським жінкам реально допомагати тим чоловікам, яких доля змусила взяти до рук зброю.

Захист економічних інтересів кам'янчан, власників автівок з європейськими номерами, головне завдання Кам'янець-Подільської організації «Автоєвросила». Про це говорив її голова Юрій Володимирович Шубарський.

Після нього до слова запросили Анатолія Юрійовича Скрипника, який презентував присутнім організацію, яку він очолює – ГО «ОПІКА». Головне завдання інституції – охорона пам'яток історії, культури та архітектури (літери ОПІКА).

Юрій Анатолійович Ануфрієв розповів про роботу ВГО «Комітет виборців України» у Кам'янці-Подільському. Вибори не за горами, отже діяльність організації видається зараз дуже актуальною.

Завершив захід Едуард Костянтинович Крилов, який вже протягом тривалого часу очолює Хмельницьку обласну організацію ОУН.

Окрім цих організацій на заході були присутні та виступали представники інших українських організацій, що діють в місті: Національної спілки журналістів України, ГО «Наші», «Добробут – цінність громади» та інш.

Маємо надію, в майбутньому співпраця Подільського державного аграрно-технічного університету та громадських організацій Кам'янця-Подільського буде продовжуватися, а наукова бібліотека університету й надалі буде сприяти такій співпраці.

Прес-центр ПДАТУ