Цінний дарунок
Наукова бібліотека
Четвер, 02 серпня 2018, 18:13

Нещодавно наукова бібліотека Поділського державного аграрно-техніного університету поповнилася цінними надбанням - до її фондів було передано книги, здатні бути окрасою будь-якої книгозбірні. Кам'янчанин Едуард Костянтинович Крилов подарував бібліотеці 49 книг, серед яких особливе місце займають шість томів "Жизни животных" (1968 р.), шість томів "Жизни растений" (1974 р.) і 30 томів "Большой медицинской энциклопедии" (1973 р.).

Едуард Костянтинович (якому 25 липня 2018 р. виповнилося 80 років!), відомий у нашому місті освітянин і громадський діяч, за освітою - філолог. Його життєвий шлях виявився насиченим: він працював сільським вчителем (с. Отроків, Ново-Ушицький район), директором школи, зав. відділом історії Кам'янець-Подільського музею-заповідника, викладачем Кам'янець-Подільського культурно-освітнього училища, викладачем Кам'янець-Подільського педагогічного інституту, фахівцем міського управління освіти тощо.

Так сталося, що протягом трьох років (1956-1959 рр.) він навчався на агрономічному факультеті Кам'янець-Подільського сільськогосподарського інституту. За словами пана Едуарда, саме під час навчання у сільськогосподарському інституті він познайомився з людиною, яка прищепила йому любов до природи та до систематики. Мова йде про викладача ботаніки Михайла Михайловича Кроцкевича. Останній, окрім глибоких знань та професіоналізму,  був одним із небагатьох викладачів навчального закладу, який проводив заняття українською мовою. Можливо, саме цей факт послугував фундаментом щодо активної громадської позиції Едуарда Костянтиновича, вплинув на його світоглядні переконання, наштовхнув його на роздуми про Україну та долю українців. Любов до Батьківщини, патріотизм - були і продовжують залишатися важливою складовою його особистості, його характеру. Недарма, вже протягом багатьох років Едуард Крилов очолює Хмельницьку обласну організацію ОУН.

Щодо книг. "Жизнь животных" є ґрунтовним науково-популярним довідковим виданням (шість томів, сім книг), що містить відомості про тварин, що мешкають на нашій планеті, їх життєвих формах, розповсюдженні, природному середовищі існування та можливостях використання людиною.   Друкувалося з 1968 р. (перший том) до 1971 р. (шостий том) у московському видавництві "Просвещение". Тираж склав 300 тис. примірників. Незважаючи на такий солідний тираж, - це видання і зараз є популяризованим серед вчених та букіністів.

Найбільшим науково-популярним ботанічним довідковим посібником СРСР було видання "Жизнь растений" (також у шести томах, семи книгах), яке друкувалося з 1974 р. до 1982 р. у московському видавництві "Просвещение". Тираж, як і в "Жизни животных" також склав 300 тис. примірників. Видання відіграло важливу роль щодо узагальнення ботанічної інформації з врахуванням найновіших на той час даних з біології і систематики рослин. Важливе значення видання полягало також у тому, що рослинний світ нашої планети тут подається цілком, в єдиному комплексі, котрий підлягає дії об'єктивних законів і не пов'язаний з державними кордонами і ідеологією.

До фондів наукової бібліотеки ПДАТУ було передано також 30 томів "Большой медицинской энциклопедии" (БМЭ) під редакцією Б.В. Петровського. Це вже третє видання БМЭ, яке виходило з друку в період СРСР. Всі томи містять велику кількість ілюстрацій, у тому числі кольорових. Разом з традиційними теоретичними і клінічними дисциплінами медицини тут розглядаються питання молекулярної біології, класичної біохімії, генетики, біофізики, біоніки і медичної електроніки.

Названі вище книги і зараз не втратили своєї інформаційної та наукової цінності, можуть прислужити науковцям, студентам, викладачам, всім, хто не байдужий до науки й освіти.

Від імені ректора ПДАТУ, професора В.В. Іванишина, всього професорсько-викладацького складу навчального закладу, від імені студентів і працівників бібліотеки, дозвольте подякувати Вам, високошановний Едуард Костянтинович, за ваш дарунок. Бажаємо Вам козацького здоров'я, довголіття, щастя та мирного неба над головою. Віримо, доки є такі як Ви, славні традиції українського меценатства будуть існувати й надалі.

Колектив наукової бібліотеки ПДАТУ