9 листопада в науковій бібліотеці ПДАТУ відбувся захід, присвячений Дню української писемності та мови
Наукова бібліотека

День української писемності та мови – державне свято, встановлене 9 листопада 1997 року Указом Президента № 1241/97 «Про День української писемності та мови» на підтримку «ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства».

За православним календарем – це день вшанування пам’яті преподобного Нестора-літописця – письменника-агіографа, основоположника давньоруської історіографії, першого історика Київської Русі, мислителя, вченого, ченця Києво-Печерського монастиря. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова.

Чернецтво Нестор прийняв у 17-річному віці, пізніше висвячений в сан диякона. Він був книжником з широким історичним світоглядом і великим літературним хистом. Автор двох відомих творів – «Житіє Бориса і Гліба» та «Житіє Феодосія Печерського», складених у кінці ХІ ст. або на початку ХІІ ст.

Всесвітню славу Нестору принесла справа усього його життя – участь у літописанні Київської Русі. Він переробив зведення Никона (1073) та Іоанна (1093), опрацював низку нових усних і письмових джерел, довів розповідь до 1113 року, надав їй літературної форми. Так на початку ХІІ ст. виникла перша редакція «Повісті минулих літ».

Колись цього дня віддавали до школи дітей. Батьки зі школи йшли до церкви та ставили свічку перед образом преподобного, вірячи, що він допоможе дитині вивчитися. І, що головне, вчитися все життя багато, старанно і завжди. Адже «користь від цього є велика», бо «Хто вчиться змолоду – не зазнає на старість голоду».

Присутні на заході писали диктант з української мови. Зміст диктанту склали вислови видатних письменників, українських діячів про рідну мову: «Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову» (Ліна Костенко); «Рідна мова дається народові Богом, чужа – людьми, її приносять на вістрі ворожих списів» (В.Захарченко) та ін. Диктант провели і перевірили викладачі кафедри соціально-гуманітарних дисциплін кандидат юридичних наук, доцент, вчитель української мови і літератури Кіріка Діана Володимирівна та кандидат історичних наук Бондар Алла Миколаївна.