Студентський челендж до Міжнародного дня відмови від паління

17 листопада студентський актив Студентського парламенту (президент Роксолана БІЛЯВСЬКА) та профкому долучилися до Всеукраїнського челенджу з нагоди Міжнародного дня відмови від паління. Здобувачі вищої освіти провели пізнавальний круглий стіл, на якому розглянули актуальні питання профілактики тютюнопаління та інформування суспільства про згубний вплив тютюну на здоров’я. В рамках челенджу було проведено вилучення тютюнових виробів у всіх бажаючих.

Міжнародний день відмови від паління, або No Smoking Day, існує з 1977 року. Він з’явився з ініціативи Американського онкологічного товариства(American Cancer Society)  і щороку відзначається у третій четвер листопада. В 2022 році він припадає на 17 листопада.
Цей день відзначають і в Україні.

Цей День покликаний звернути увагу суспільства на величезну шкоду нікотинової залежності на здоров’я людини, залучити лікарів до боротьби з палінням та проводити профілактичні та просвітницькі заходи.

Тютюнопаління є найпоширенішою шкідливою звичкою у світі. Але паралельно зі збільшенням споживання тютюну, відзначається зростання рівня захворювань, пов’язаних з тютюном.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі 90% летальних випадків від раку легенів, 75% від хронічного бронхіту і 25% від ішемічної хвороби серця обумовлені палінням. Щорічно тютюн призводить майже до 6 мільйонів випадків смертей, з яких більше 5 мільйонів випадків відбувається серед споживачів і колишніх споживачів тютюну, і більше 600 000 – серед людей, що  не палять, але піддаються дії вторинного тютюнового диму. В середньому, кожні 10 секунд на планеті помирає 1 завзятий курець.

Паління впливає на усі системи організму людини. Найбільшої шкоди паління завдає серцево-судинній і дихальній системам, а також є чинником, що провокує появи ракових пухлин. В період пандемії COVID-19 мільйони курців по всьому світу виявили бажання побороти тютюнову залежність. Адже, як відомо, COVID-19 насамперед вражає саме дихальну систему — погана новина для курців, чиї легені й так постійно зазнають небезпечного впливу тютюнового диму. За даними ВООЗ у курців (в т.ч. і електронних пристроїв для куріння) на 40 – 50% вищий ризик  важкого перебігу та смерті від COVID-19.

Метою Дня відмови від паління є активні дії по сприянню у зниженні поширення шкідливої тютюнової залежності. Це включає в себе боротьбу проти тютюнопаління в усіх прошарках суспільства і в першу чергу в середовищі лікарів і медичного персоналу. Широке інформування суспільства про шкідливий і згубний вплив тютюну на здоров’я курця і оточуючих його людей здатне позитивно вплинути на самосвідомість безлічі курців.

Деякі люди не усвідомлюють всієї тяжкості наслідків від вживання тютюну для свого здоров’я і здоров’я своїх дітей. У більшості випадків це є результатом відсутності переконливої інформації з даної теми, а так само наслідки інформаційної протидії з боку тютюнових компаній. У зв’язку з цим ВООЗ та ряд міжнародних громадських та медичних організацій, пропонують урядам країн, що приєднуються до цієї боротьби захищати політику своєї суспільної охорони здоров’я від будь-яких інтересів тютюнової промисловості, прийняття податкових і цінових заходів по скороченню попиту на тютюнові вироби, законодавчий захист своїх співгромадян від впливу тютюнового диму. Крім того пропонуються прямі державні регуляторні дії з контролю над складом тютюнових виробів і їх публічного оприлюднення, заходи з регулювання маркування та упаковки тютюнових виробів з метою попередження людей про небезпеку цієї шкідливої звички, заборона стимулювання продажів і реклами, а також можливості спонсорства тютюнових компаній, повсюдне надання кваліфікованої допомоги тим, хто вирішив позбутися від цієї шкідливої звички.

 

 

Ідея реалізації челенджу у ЗВО "ПДУ" -
директорка ЦВРіСКР Ольга ПРОКОПОВА

За матеріалами МОЗ та ЦГЗ України
інформацію підготувала
голова профкому Світлана Ліщук та
президент парламенту Роксолана Білявська