Медіаграмотність – шлях до правдивої інфомації

У період з 25 по 29 жовтня 2022 року в Україні проходив тиждень медіа- та інформаційної грамотності, у рамках якого співробітниками навчально-наукового інституту заочної і дистанційної освіти було проведено зустріч-семінар на тему: «Медіаграмотність як шлях до правдивої інформації в освітньому просторі».

Доцентом кафедри математики, інформатики та академічного письма Закладу вищої освіти «Подільський державний університет» Мушеник Іриною Миколаївною було підготовано та представлено ґрунтовну презентацію, що дозволила присутнім заручитися дієвими підходами до аналізу новин та озброїтися потужними інструментами медіограмотності під час війни.

Учасники активно обговорювали сучасні актуальні питання: зміст та поняття медіаграмотності, закон передачі та сприйняття інформації, стандарти новин, поняття дезінформації та інше. Варто зазначити, що бути медіаграмотним означає бути спроможним знайти те, що ми шукаємо, вибрати те, що нам потрібно, визначити, наскільки надійною є ця інформація, вміючи розпізнавати різні види фейків та пропаганди.

24 лютого принесло нам важке випробування і нашим завданням є пройти його уцілілими та зберегти опірність до пропаганди і фейків. Особливо важливим є сформувати у молоді такі навички, адже в сучасному світі існує безліч каналів для поширення інформації, а кожна людина з ґаджетом у руках є потенційним творцем контенту. Список джерел для отримання новин став значно ширшим, ніж звичні традиційні медіа: тепер це й соцмережі, месенджери, відеоплатформи, комп’ютерні ігри та реклама.

У сучасному мінливому світі організація ЮНЕСКО стверджує, що світові потрібне таке покоління «цифрових громадян», що вправно володіє навичками критичної оцінки, верифікації, використання та трансформування інформації на знання. Отже, сьогодні підвищення медіа та інформаційної грамотності серед молоді та викладачів, не просто навчання, а вимога часу.

Директор навчально-наукового інституту заочної
і дистанційної освіти д.е.н., доцент Юлія ВОЛОЩУК