Зустріч-бесіда з питань медіаграмотності та проблем протидії гібридним загрозам навчально-наукового інституту заочної і дистанційної освіти

Медіаграмотність є важливою складовою протидії дезінформації. На це вказує і міжнародна спільнота, і громадськість в Україні. Споживач інформації повинен володіти знаннями і вміннями щодо перевірки інформації, виявлення сумнівної або очевидно фейкової інформації, ретельно ставитися до надання доступу до персональних даних тощо.

Тож, 17 лютого 2022 року колективом навчально-наукового інституту заочної і дистанційної освіти було проведено зустріч-бесіду з питань медіаграмотності та проблем протидії гібридним загрозам та інформаційно-пропагандистському впливу. Активну участь у онлайн-заході взяли співробітники кафедр іноземних мов, математики, інформатики та академічного письма, права, професійної та соціально-гуманітарної освіти.

Першим доповідачем виступила директорка навчально-наукового інституту заочної і дистанційної освіти Юлія ВОЛОЩУК. Протягом дискусії за представленою інформацією учасники обговорили сутність поняття дезінформація, визначили її основні види, окреслили шляхи протидії їй, опрацювали основні тестові питання для розпізнання фейку.

Також було акцентовано увагу на формуванні медіаграмотності, як складової інформаційно-цифрової компетентності, в сучасному цифровому світі. Учасники дискусії підтвердили, що знання основ медіаграмотності допоможуть підвищити спроможність кожного з нас опиратися інформаційному впливу, дозволять протидіяти операціям впливу зі сторони ворожої держави.

Усім присутнім було надано покликання на корисні ресурси і сервіси для перевірки фото і відео та запропоновано для більш детального знайомства з фактчекінгом (перевіркою фактів) такі найавторитетніші українські фактчекінгові організації як: «VoxUkraine» / Антологія Брехні від VoxCheck; «StopFake»; «По той бік новин»; «БезБрехні»; «Детектор медіа»; «Інститут масової інформації» (ІМІ); «Інтерньюз-Україна».

Згодом завідувач кафедри математики, інформатики та академічного письма Андрій ГРОМИК представив презентацію і доповідь на тему: «Гібридна агресія». Доповідач фахово розкрив сутність поняття гібридної війни, її мету та функції, основні цілі, напрямки, методи тощо. А активному діалозі учасники бесіди визначили напрями протидії негативному інформаційному впливу російських ЗМІ та державних інститутів ворожої країни.

Підводячи підсумки зустрічі, всі учасники дійшли висновку, що оскільки інформації в сучасному цифровому середовищі багато, вона досить різна, то виникає «блікова» швидкість її сприйняття, працює тільки візуальне сприйняття. Співробітники ННІЗДО відзначили, що будь-яку інформацію необхідно ретельно перевіряти на правдивість та достовірність. Також всім присутнім було представлено рекомендації по боротьбі з так званим «кліповим» мисленням.

Варто зазначити, що атмосфера зустрічі була дружня та довірлива, тема заходу досить актуальна та дискусійна, тож учасники не помітили як пролетів час.

Пропонуємо невеличкі тести, де кожен може перевірити себе:

  1. Вікторина від «Детектор медіа». ЧИ ВМІЄТЕ ВИ ПРОТИСТОЯТИ РОСІЙСЬКИМ ФЕЙКАМ
  2. Чи розпізнаєте ви підступні фейки? Фейк чи не Фейк

Інформацію підготувала директорка ННІЗДО,
д-р екон. наук, доцент Юлія ВОЛОЩУК