Кам’янецькі крила і ноти «Щедрика»

Серед багатьох видатних особистостей, долі яких пов'язані з Кам'янцем-Подільським, ім'я Миколи Леонтовича займає особливе місце. Тут він навчався, тривалий час жив, саме тут, у Подільській духовній семінарії (зараз 1-й корпус ПДАТУ), почав формуватися його глибокий талант, саме з Кам'янця-Подільського вирушив у світове турне хор Олександра Кошиці, який приніс «Щедрику» Леонтовича світове визнання і славу.

На вшанування геніального українця 28 вересня 2021 р. у Подільському державному аграрно-технічного університеті відбулася презентація «Кам'янецькі крила і ноти «Щедрика»», присвячена життю та творчості Леонтовича.

Валерій Нестеренко, доцент ПДАТУ, зупинився на складній життєвій долі видатного композитора і диригента, якого називають «українським Бахом». Його яскрава проукраїнська позиція не могла не дратувати комуністичну владу, зауважив він, тому в 1921 р. органами ВЧК було здійснено замах на Миколу Леонтовича.

Голова Кам'янець-Подільської «Просвіти», регіональний координатор ВІ «Активна Громада Кам'янця-Подільського» Славко Полятинчук присвятив свій виступ хоровій капелі під керівництвом Олександра Кошиці.

Справжньою «родзинкою» заходу, в якому брали участь студенти нашого університету, студенти коледжу ПДАТУ, викладачі, місцева громадськість, стала презентація Анатолієм Паладійчуком (автором і куратором проекту «Кам'янецькі крила і ноти «Щедрика») єдиного в Україні екземпляру платівки з першим записом виконання «Щедрика», здійсненого в Америці наприкінці 1920-х років. Присутні мали можливість прослухати раритетний запис на старовинному грамофоні, придбаному паном Анатолієм спеціально для цього.

Такі зустрічі в нашому університеті обов'язково будуть мати продовження, оскільки саме в нашому місті створені Миколою Леонтовичем ноти отримали власні крила.

Директор наукової бібліотеки ПДАТУ
Артур Михайлик