Навчальна поїздка студентів факультету ветеринарної медицини і технологій у тваринництві на фермерське господарство  «Tasty Snails»

30 травня, за ініціативи кафедри нормальної та патологічної морфології і фізіології факультету ветеринарної медицини і технологій у тваринництві Подільського державного університету (відповідальні – доцент Любов САВЧУК та асистент Світлана ЛІЩУК) та, за сприяння  ректора університету Володимира ІВАНИШИН, відбулася  навчальна поїздка здобувачів вищої освіти першого року навчання спеціальності «Ветеринарна медицина» на равликову ферму «Tasty Snails».

 «Tasty Snails» – це фермерське господарство, яке було засноване у 2019 році у селі Голосків Кам’янець-Подільськього району, приватним підприємцем Сергієм Ланчуком, та спеціалізується на розведенні і реалізації їстівних равликів Helix Aspersa Muller.

Равлик Aspersa Muller або «маленький сірий» має швидкий темп дозрівання (4-5 місяців) та широкий спектр корисних властивостей. М’ясо молюска складається з 70% білка, 20% амінокислот і 10% жирів, при цьому в ньому повністю відсутній холестерин. Воно не тільки смачне але і корисне, адже до його складу входять такі незамінні мікроелементи, як мінеральні солі, магній, селен, кальцій, цинк, омега -3 та омега – 6, вуглеводи та вітаміни групи «В». До того ж, молюск простий у приготуванні, не потребує видалення кишківника і печінки. Равликове м’ясо є потужним афродизіаком. Слиз равлика Helix Aspersa Muller надзвичайно цінний у косметології. Равлики виводять з організму радіонукліди, усувають проблеми з травленням, а також їх використовують для спортивного харчування та дієтах.

Розмноження молюсків Helix Aspersa Muller відбувається з травня до жовтня і має низку умов. Одна з них – це температурний режим 20-25 градусів і вологість в межах 85-90%. Останній момент важливий, оскільки при нижчій вологості відбувається відшарування веретеновидного м‘яза, що при призводить до загибелі Aspersa Muller. Якщо ж вологість буде вище, ніж 90%, равлик впадає в сплячку і закриває гирло мушлі. Подальше розмноження стане неможливим.

За правильного дотримання цієї та інших умов: харчування, чистота, вентиляція приміщень, мінералізований ґрунт, репродуктивні процеси молюсків відбуваються успішно 2 рази на рік. Равлики відкладають ікринки в торф’яну суміш. Фермери ретельно збирають ікру і переміщують до інкубаторів зі спеціально підібраним температурним режимом. На початковому етапі життя мальок Helix Aspersa Muller харчується шкаралупою. Після того, як він зміцніє, його відправляють до інших вихованців.

Перебування равликів на відкритому повітрі теж вимагає створення сприятливих умов для їх зростання і зміцнення. Одна з них – регулярний полив плантації для створення ефекту роси і туману. Постійна вологість сприяє гарному апетиту молюска. Харчуються вони листям перко. Ця рослина являє собою гібрид ріпаку і суріпиці. Вона багата протеїном і забезпечує равлика усім необхідним, в тому числі кальцієм для зміцнення мушлі. Окрім висаджених рослин молюсків підгодовують сухими кормами. Після того, як мушля Aspersa Muller стає міцнішою, він потрапляє до сітки – вольєра. Там вони перебувають із середини травня до вересня. Вольєри стоять на відкритому ґрунті та дерев‘яних щитах. Вони потрібні для огорожі равликів та їх захисту від птахів та гризунів.

Збирати равликів починають у вересні. Перед збором припиняють годування та полив, промивають та підсушують для надання молюскам придатного для продажу вигляду. Після цього сортують і складають у спеціальні ящики. Таким чином вони потрапляють до європейських ресторанів і ваших кухонь.

Побувавши на виробництві, студенти змогли побачити всі етапи дозрівання равликів та технологію їх вирощування. Фермери провели екскурсію по спеціальних приміщеннях, де розмножуються молюски, ознайомили із процесом збору ікринок і розповіли цікаві факти про склад організмів Aspersa Muller.

 

Інформацію підготували
завідувачка кафедри нормальної та
патологічної морфології і фізіології
Любов САВЧУК та
асистентка  кафедри Світлана ЛІЩУК