До 110-річниці від дня народження Сербіна С.С. (1910-1986 рр.)

Сьогодні, 04 лютого 2020 р. у актовій залі Подільського державного аграрно-технічного університету відбулися заходи, присвячені 110-річниці від дня народження Сербіна Семена Сергійовича, професора, доктора біологічних наук, ректора Кам'янець-Подільського сільськогосподарського інституту 1957-1980 років.

Перед початком зібрання учасники поклали квіти до могили Семена Сергійовича.

Під час урочистостей щодо вшанування пам'яті видатного керівника, новатора, педагога-науковця аудиторія мала змогу дізнатися про його непростий життєвий шлях та про його визначальну роль у відновленні і становленні тодішнього сільськогосподарського інституту, про успіхи у викладацькій, виховній та науковій роботі.

Роботу заходу відкрив ректор університету, доктор економічних наук, професор, заслужений працівник сільського господарства України Іванишин Володимир Васильович, який розповів про історичні віхи розвитку нашого закладу вищої освіти з сільськогосподарського факультету у 1919 році до присвоєння статусу університету в 2004 році, а також про діяльність професора Сербіна С.С.

Володимир Васильович зауважив, що період ректорства Семена Сергійовича припав на непростий період відновлення інституту через нестачу аудиторій, лабораторій для занять, гуртожитків для проживання студентів, через що заняття і проживання відбувалися в непристосованих для цього приміщеннях, відчутною проблемою була відсутність висококваліфікованих науково-педагогічних кадрів, особливо докторів і кандидатів наук. Проте, багаторічний і багатогранний досвід Семена Сергійовича дозволив досягти становлення та розвитку інституту, що в майбутньому дало можливість сформувати сучасний заклад вищої освіти таким, яким він є сьогодні.

Серед доповідачів були колеги, друзі, вихованці Семена Сергійовича:

  • голова Ради ветеранів університету, завідувач кафедри агроінженерії і системотехніки, професор, заслужений працівник освіти України Рудь А.В.;
  • голова Громадської Ради університету, професор, заслужений працівник народної освіти України, ректор інституту (академії) 1983-2002 рр. Самокиш М.І.;
  • завідувач кафедри рослинництва і кормовиробництва, доктор сільськогосподарських наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, ректор академії (університету) 2002-2013 рр. Бахмат М.І.;
  • проректор з навчальної роботи інституту (академії) 1983-2002 рр., кандидат ветеринарних наук, доцент, заслужений працівник народної освіти України Тихонов М.М.;
  • ветеран університету, кандидат економічних наук, доцент Авраменко О.Р.;
  • кандидат сільськогосподарських наук, професор кафедри технології виробництва, переробки і стандартизації продукції тваринництва, випускник зооінженерного факультету 1979 року Тимофійшин І.І.;
  • кандидат сільськогосподарських наук, доцент, випускник агрономічного факультету 1963 року Ігнатьєв М.О.;
  • кандидат сільськогосподарських наук, доцент, заслужений працівник освіти України, радник ректора Печенюк В.І.;
  • директор Коледжу ПДАТУ 1995-2017 рр., випускник факультету механізації сільського господарства 1976 року Муравка Т.П.;
  • керівник відділу по роботі з територіально-відокремленими структурними підрозділами університету, випускник агрономічного факультету 1971 року Новак М.М.;
  • ветеран університету, кандидат сільськогосподарських наук, доцент, Старинський Г.В.;
  • онук Семена Сергійовича Гищук С.В.;
  • заступник голови Кам'янець-Подільської міської організації ветеранів Ящук М.А.

Загалом в урочистостях прийняло участь біля двохсот учасників, серед яких науково-педагогічні працівники університету, ветерани праці міста Кам'янець-Подільського, а також члени Кам'янець-Подільської міської ради ветеранів, слухачі Університету третього покоління. Це вказує на те, що діяльність професора Сербіна на віки вписана в історію університету.

Біографічна довідка

Семен Сергійович Сербін народився 04 лютого 1910 року в місті Троїцьк Оренбурзької губернії тодішньої Російської імперії. Місто, розташоване на злитті річок Уй (притоки річки Тобол) і Увелька, за 121 км на південь від Челябінська. Саме туди переїхали його батьки у 1903 році з Херсону. Виходець з багатодітної родини, мав чотирьох братів і п'ятеро сестер. Всі брати і дві сестри воювали на фронтах Другої світової війни.

У 1928 році Семен Сербін закінчив у Троїцьку школу з педагогічним нахилом і був призначений директором початкової школи села Фершампенуаз, тодішнього Нагайбакського району Челябінської області. Тут талановитий юнак пропрацював один рік й був відряджений на курси агрономів.

Після закінчення курсів агрономів Семен Сергійович був призначений директором школи колгоспної молоді та дільничним агрономом Пречистенського відділку Чкаловського району Чкаловської області (саме таку назву носила Оренбурзька область з 26 грудня 1936 року до четвертого грудня 1957 року. Місто Оренбург в цей час називалося Чкаловим).

У 1932 році Семен Сергійович був призваний до Червоної армії. Після звільнення в запас у 1934 році працював старшим агрономом Костекської машинно-тракторної станції (Республіка Дагестан).

З 1935 до 1940 року Сергій Сербін навчався на хімічному факультеті Казахського державного університету імені С.М. Кірова. Навчання поєднував з роботою на посаді директора вечірньої школи в місті Алма-Ата.

У 1942 році почалася військова сторінка біографії Семена Сергійовича. Після закінчення курсу Харківського військового училища хімічного захисту він потрапляє на фронт, де воює з німецькими окупантами в складі 159 стрілецького полку.

Після демобілізації у 1946 році Семен Сербін працює науковим співробітником Всесоюзного науково-дослідного інституту цукрових буряків до березня 1953 року. Саме тут розпочинається наукове зростання майбутнього доктора наук, професора. 20 червня 1952 року Семен Сергійович захистив дисертаційну роботу «Особливості фізіологічних і біохімічних процесів у рослин цукрових буряків в залежності від інтенсивності їх росту» та здобув науковий ступінь кандидата біологічних наук.

З березня 1953 року й до квітня 1956 року Семен Сергійович працював у відділі науки і культури ЦК Комуністичної партії України, а з 13 квітня 1956 року призначений на посаду заступника директора з навчальної і наукової роботи Кам'янець-Подільського сільськогосподарського інституту. З першого серпня цього ж року обраний завідувачем кафедри біології.

Адміністративну роботу Семен Сергійович поєднував з навчально-науковою. 23 березня 1957 року йому присвоєно вчене звання доцента.

08 квітня 1957 року, згідно наказу Міністерства сільського господарства СРСР № 263 від 03 квітня 1957 року, Семен Сергійович Сербін обіймає посаду директора Кам'янець-Подільського сільськогосподарського інституту.

Семен Сергійович захистив докторську дисертацію і п'ятого квітня 1968 року отримав науковий ступінь доктора біологічних наук, а 19 червня 1968 року – вчене звання професора.

Ректором Кам'янець-Подільського сільськогосподарського інституту Семен Сергійович Сербін працював до 14 серпня 1980 року, а з 20 вересня цього ж року по 1986 рік – професором кафедри агрохімії, фізіології рослин і ботаніки.

Очоливши у 1957 році Кам'янець-Подільський сільськогосподарський інститут Семен Сергійович Сербін весь свій досвід виробничої діяльності, роботи в партійних органах і науково-дослідному інституті спрямував на його становлення. Під його керівництвом збудовано сучасний головний корпус, який введено в експлуатацію у 1965 році. За його ініціативи, у 1966 році розпочато підготовку інженерів-механіків для сільськогосподарського виробництва, у 1972 році – економістів і бухгалтерів, а у 1979 році – лікарів ветеринарної медицини.

Великою проблемою в діяльності інституту було формування професорсько-викладацького складу. Для залучення фахівців з інших закладів освіти, Семен Сергійович зумів зорганізувати будівництво двох багатоквартирних будинків для науково-педагогічних працівників і двох гуртожитків для студентів.

За його ініціативи, у 1972 році в інституті була відкрита спеціалізована вчена рада із захисту кандидатських дисертацій зі спеціальностей «Агрономія» та «Зоотехнія».

Велику увагу Семен Сергійович надавав питанням розвитку в інституті фізичної культури і спорту, а також художньої самодіяльності.

В цілому професор Сербін Семен Сергійович очолював Кам'янець-Подільський сільськогосподарський інститут з 1957 року по 1980 рік, тобто 23 роки. За цей період заклад освіти виріс у потужний навчально-науковий центр аграрної науки на Поділлі, який своїми досягненнями славився далеко за межами України.