Дослідили компактність грунтів

Інтенсивний механічний обробіток ґрунту з використанням важких тракторів і знарядь призводить  до надмірного його ущільнення. Найбільшій деформації під час проходів тракторів піддається верхній шар ґрунту 0…15 см. Проблема ущільнення ґрунту полягає в наступному: ущільнені ґрунти значно твердіші та важчі в обробітку; ущільнення обмежує природне управління ґрунтовою водою, затримуючи воду біля поверхні і обмежує здатність рослин до підняття вологи й поживних речовин із нижніх шарів ґрунту; ущільнена зона не дозволяє ефективно використовувати добрива й пестициди і якщо вони не поглинаються, то можуть бути легко змиті, що призводить до зниження врожаїв сільськогосподарських культур; в ущільнених ґрунтах знижується швидкість повітрообміну й мінералізації азоту.

Причинами, за якими ґрунти вибувають з використання, є втрата їх продуктивності, що пов'язані з переущільненням, тобто, зміна їх фізико-механічних властивостей.

Дослідити компактність ґрунтів у зоні розташування Подільського державного аграрно-технічного університету та розробити заходи щодо їх розущільнення ректор вишу, професор, заслужений працівник сільського господарства України Володимир Васильович Іванишин доручив науковцям кафедри сільськогосподарських машин і механізованих технологій, якою завідує професор Анатолій Володимирович Рудь. Науковці кафедри Павельчук Юрій Федорович, Думанський Олександр Васильович і Мошенко Іван Остапович, використовуючи тестер (пенетрометр), дослідили компактність ґрунтів на полях науково-дослідного центру "Поділля" і на землях господарств Борщівського району Тернопільської області.

За результатами досліджень визначені фізико-механічні параметри ґрунтів кожного окремо взятого поля й запропоновані машинно-тракторні ґрунтообробні агрегати з  рекомендаціями встановлення їх робочих органів на оптимальну глибину обробітку, тобто  на 3-5 см більшу, ніж максимальна глибина залягання переущільнених шарів ґрунту.

Прес-центр ПДАТУ